Jak przystosować dom do montażu krzesełka schodowego?

Jak przystosować dom do montażu krzesełka schodowego?

Schody to główna bariera architektoniczna, która stanowi dużą przeszkodę dla wielu starszych oraz niepełnosprawnych osób. Budynki użyteczności publicznej coraz zostają przystosowane do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się, co znacząco ułatwia im funkcjonowanie. W takich miejscach montuje się nierzadko windy lub platformy schodowe. W przypadku bloków oraz domów dosyć często wybierane są krzesełka schodowe. Czy dom należy specjalnie przystosowywać do montażu takiego urządzenia?

Na rynku istnieje kilka modeli krzesełek schodowych, każdy z nich różni się specyfikacją techniczną, wymiarami i wymaganiami co do miejsca, w których zostaną zainstalowane. Krzesełka na schody dla niepełnosprawnych i seniorów, które posiadamy w ofercie, nie wymagają przeprowadzania prac budowlanych. Każde z nich posiada jednak inną wielkość przestrzeni, którą należy wygospodarować.

Krzesełko schodowe w domu

Krzesełka schodowe – wykończenie i szerokość schodów

W przypadku Acorn Superglide 130, Otolift Two i Access Homeglide, szyna nadaje się do zamontowania zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. Ważne jest, aby za plecami osoby, która będzie z nich korzystać, znajdowała się ściana, poręcz lub inna solidna powierzchnia. Jeżeli chodzi o rodzaj schodów, to szynę jezdną można zamontować na schodach betonowych, drewnianych lub metalowych. Ich wykończenie może być dowolne – mogą być wyłożone wykładziną, kamieniem, ceramiką, kamieniem albo drewnem. Dla każdego modelu wymagane jest przygotowanie od 55 do 65 cm wolnej powierzchni na dole schodów – dokładna wielkość uzależniona jest od ich kąta nachylenia.

Minimalna szerokość schodów, na których montowane będzie krzesełko Acorn Superglide 130 i Access Homeglide to 67 cm, w przypadku modelu Otolift Two jest to 90 cm. Przed wyborem krzesełka należy wziąć pod uwagę także kąt nachylenia schodów. Wartość ta wynosi odpowiednio dla wszystkich krzesełek na schody dla niepełnosprawnych i seniorów:

  • Krzesełko schodowe Acorn Superglide 130: od 23 do 55 stopni
  • Krzesełko schodowe Acorn A180: od 0 do 58 stopni
  • Krzesełko schodowe Homeglide: od 28 do 53 stopni
  • Krzesełko schodowe Otolift Two: od 0 do 60 stopni
  • Krzesełko schodowe Otolift Modul Air: od 0 do 70 stopni

Krzesełka schodowe – montaż ładowarki

Co jeszcze należy wiedzieć przed zamówieniem i montażem krzesełka? Instalacja krzesełka na schody dla niepełnosprawnych wiąże się z wygospodarowaniem w odległości od niego około 1 metra miejsca na ładowarkę. Powinna zostać podłączona do gniazda zasilającego 230V~50 Hz przez listę zasilającą posiadającą zabezpieczenie prądowe oraz przepięciowo-impulsowe. Gniazdo zasilające powinno znajdować się z kolei niedaleko od dolnego albo górnego miejsca parkingowego. Do niego trzeba doprowadzić przewód 2×1,5mm z rozdzielni głównej budynku. Oprócz niego należy doprowadzić przewód uziemiający 1×4 mm podłączony do toru jezdnego krzesełka.

Podsumowując, przed wyborem krzesełka schodowego należy dokładnie zapoznać się nie tylko z funkcjonalnością danego modelu, ale również ze specyfikacją schodów, do których są przeznaczone. Kąt nachylenia schodów, przeznaczenie: wewnątrz czy zewnątrz, wymagana przestrzeń przy stacji startowej oraz szerokość schodów to najważniejsze parametry, od których zależy to, który model zostanie zakupiony.