Schodołazy

Schodołazy to mobilne urządzenia służące do bezpiecznego transportowania osób poruszających się na wózku inwalidzkim po schodach. Ich zastosowanie jest takie samo jak platform schodowych jednak ich koszt jest znacznie niższy a dodatkowo można je ze sobą zabrać w każde możliwe miejsce. Również znaczącą różnicą jest fakt, iż do obsługi schodołaza jest potrzebna dodatkowa osoba, która pełnić będzie funkcję operatora obsługującego urządzenie.

Rodzaje schodołazów:

Schodołaz gąsienicowy (model Liftkar PTR 130)

Urządzenie to składa się z dwóch części: jednostki jezdnej oraz kolumny sterującej – po ich oddzieleniu można bez problemu przewieźć schodołaz w bagażniku auta osobowego. Mocowanie schodołaza pozwala na podpięcie praktycznie każdego standardowe wózka inwalidzkiego, a udźwig urządzenia to 130 kg.

Schodołaz gąsienicowy Liftkar PTR 130 działa dzięki akumulatorom które, jeśli są w pełni naładowane pozwalają na pokonanie do 1000 stopni schodów, a gdy tylko baterie będą rozładowane zobaczymy migającą diodę zmieniającą kolor z zielonego na czerwony oraz usłyszymy sygnał dźwiękowy.

Sama obsługa urządzenia jest bardzo prosta jednak, zarówno sterowanie nim jak i podpięcie wózka inwalidzkiego. Przygotowaliśmy również materiał wideo, z którego dowiecie się jak używać schodołaza gąsienicowego Liftkar PTR 130:

Schodołaz kroczący

Podobnie jak jego poprzednik, schodołaz kroczący to urządzenie mobilne mające na celu bezpieczny transport osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim (z napędem ręcznym i dużymi kołami tylnymi) oraz w odróżnieniu od schodołaza gąsienicowego – na siedzisku bez wózka.

Kompaktowe urządzenie można z łatwością zabrać ze sobą w dowolne miejsce, dzięki niewielkiej wadze i rozmiarach. Schodołaz kroczący składa się z kolumny kierowniczej, na której są zamontowane przyciski sterujące „góra-dół”. Specjalne koła (mechanizm kroczący) umieszczone są w skrzynce, na której znajduje się panel sterujący (umożliwiający ustawienie prędkości schodołaza i środowiska pracy).

Tutaj również transportem osoby niepełnosprawnej zajmuje się operator urządzenia a sama obsługa schodołaza kroczącego nie wymaga zbytniej siły podczas korzystania ze schodołaza.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, na którym można zobaczyć jak obsłużyć schodołaz kroczący: