Platformy pionowe

Platforma pionowa to rodzaj windy poruszającej się w linii pionowej (w górę i w dół), za pomocą, której możliwy jest transport osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Podnośnik pionowy może wjechać na wysokość nawet do 3 metrów. Udźwig platform w zależności od konkretnego modelu wacha się w przedziale od 180 do 385 kg. Podnośniki są przeznaczone głównie do montażu na zewnątrz budynku, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je również wewnątrz.

Gdzie mogę użyć windy pionowej?

Winda pionowa znajdzie szereg swoich zastosowań na zewnątrz budynku, zarówno przy domach jednorodzinnych, budynkach wielomieszkaniowych, czy obiektach użytku publicznego. Jednym z często wybieranych miejsc montażu dźwigu pionowego jest posadowienie go przy balkonie lub tarasie. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest zazwyczaj wtedy, gdy niemożliwe jest zainstalowanie platformy schodowej i potrzebne jest znalezienie innego sposobu na przedostanie się osoby niepełnosprawnej do mieszkania. Podnośnik może wjechać na wysokość maksymalnie 3 metrów w górę, a posadowienie go przy balkonie idealnie sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych jak i przy balkonie w bloku. Kolejną możliwością jest montaż przy schodach, jeśli znajduje się obok nich odpowiednia przestrzeń do instalacji platformy.

Poniżej znajdziecie przykłady instalacji platformy pionowej przy balkonie oraz przy schodach:

Modele platform pionowych – który wybrać?

Na rynku dostaniemy kilka modeli platform pionowych a ich wybór powinien być uzależniony od miejsca instalacji oraz wysokości podnoszenia. Jeśli wysokość jaką chcemy pokonać nie przekracza 830 mm możemy rozważyć zakup małej windy pionowej – Liftboy. To jeden z najbardziej kompaktowych podnośników pionowych dostępnych na rynku. Do jego posadowienia wystarczy twarde i stabilne podłoże, takie jak posadzka w budynku lub kostka brukowa na zewnątrz. Ta mała winda pionowa waży ok. 70 kg i nie jest na stałe związana z gruntem – możemy w dowolnej chwili przetransportować podnośnik w inne miejsce. Udźwig platformy pionowej Liftboy wynosi 180 lub 300 kg (w zależności od wyboru konkretnego modelu).

Więcej informacji o windzie pionowej Liftboy, można znaleźć klikając w link.

Na wyższą wysokość osiągającą 3 metry wjedziemy za pomocą podnośnika pionowego Kali B. Udźwig tego urządzenia wynosi aż 385 kg co umożliwi na jednoczesny transport nie tylko osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, ale również drugiej osoby dorosłej np. opiekuna. Winda pionowa Kali B do instalacji potrzebuje 2 metry kwadratowe i musi być zainstalowana na płycie betonowej, którą można przygotować samodzielnie lub za pośrednictwem specjalistycznej firmy. Oba urządzenia zostały zaprojektowane tak, aby ich obsługa była bardzo intuicyjna i możliwa dla osób w każdym wieku.

Sprawdź, jak działa platforma pionowa Kali B oglądając film, który przygotowaliśmy po montażu urządzenia: