Krzesła schodowe – opis rozwiązania

Czym tak naprawdę są krzesła schodowe?

Mówiąc najbardziej ogólnie krzesełko przyschodowe to urządzenie dźwigowe (dźwig osobowy) przeznaczony do przemieszczania się osób starszych oraz niepełnosprawnych po schodach. Sprawdzą się w domach jednorodzinnych, budynkach wielomieszkaniowych, miejscach użyteczności publicznej oraz jako pomoc w pokonaniu schodów przed budynkiem (na zewnątrz).

Obsługa krzesełka schodowego

Sterowanie krzesłem schodowym może odbywać się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub za pomocą przełącznika umieszczonego na urządzeniu – najczęściej w podłokietniku.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażera podczas jazdy, krzesło schodowe zaopatrzone jest w pasy bezpieczeństwa oraz cały zestaw czujników, które po napotkaniu przeszkody zatrzymują podnośnik schodowy.

Przed użyciem należy rozłożyć siedzisko, podnóżek i podłokietniki. Po zajęciu wygodnej pozycji na siedzisku należy zapiąć pas bezpieczeństwa. Krzesełko jest sterowane w górę lub w dół za pomocą ergonomicznych przycisków znajdujących się na podłokietnikach. Na górze toru jezdnego (na górnym przystanku) siedzisko może zostać obrócone, aby wygodniej zsiąść z krzesełka.

Z czego zbudowane jest krzesło schodowe?

Krzesełko, czyli tzw. siedzisko jest zamocowane na wagoniku jezdnym, w którym znajduje się jego mechanizm. Urządzenie jest napędzane przez silnik prądu stałego, napędza on przekładnie zębatą, która obracając się przemieszcza wagonik wraz z pasażerem po szynie jezdnej. Szyna jezdna po której porusza się krzesło schodowe, może zostać zamontowana do schodów lub do ściany.

Winda krzesełkowa posiada składane siedzisko, podłokietniki oraz podnóżek – dzięki temu w czasie, kiedy krzesło nie jest używane można je złożyć – zajmuje bardzo mało miejsca na schodach umożliwiając normalne ich użytkowanie przez pozostałych domowników.

Na jakie schody zamontuję krzesełko?

Krzesła schodowe mogą być montowane zarówno na schodach prostych jak i zakręconych lub wielobiegowych. Schody te mogą być umiejscowione zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz – w ogrodzie lub na tarasie. Dużą zaletą krzesełek schodowych w porównaniu do innego rodzaju urządzeń dźwigowych jest to, że zazwyczaj nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych prac budowlanych, aby je zamontować. Jedynie czasami trzeba zrobić to demontaż poręczy.

Krzesła schodowe firmy Acorn na torze krzywoliniowym i prostym

Krzesełka przyschodowe – dla kogo są przeznaczone?

Windy krzesełkowe mają mniejszy zakres stosowalności niż platformy schodowe, gdyż nie mogą korzystać z nich osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich – oznacza to, że krzesełko schodowe nie przewiezie osoby wraz z wózkiem inwalidzkim. Są więc najlepszym rozwiązaniem na pokonywanie barier architektonicznych dla osób starszych bądź częściowo niepełnosprawnych ruchowo. Ich plusem jest przystępna cena, elegancki wygląd, który pasuje nawet do ekskluzywnie urządzonych domów, jak również niewielka powierzchnia, którą urządzenie zajmuje na schodach. W zależności od stopnia niepełnosprawności istnieje możliwość, aby osoba poruszająca się na wózku samodzielnie korzystała z krzesełka schodowego.

Poniżej prezentujemy film pokazujący sposób użytkowania krzesełka schodowego Acorn Superglide na szynie prostej.

Masz pytania dotyczące urządzeń dźwigowych i likwidacji barier architektonicznych? Zapraszamy do kontaktu!

lub zadzwoń

+48 692 44 94 74