Winda krzesełkowa na szynie prostoliniowej
Krzesło schodowe na szynie prostoliniowej możemy zamontować na schodach o torze prostym zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Jednak zanim wybierzemy konkretne urządzenie, warto wiedzieć jakie podstawowe parametry w naszym domu czy bloku muszą być spełnione, aby był możliwy montaż krzesełka i jego komfortowe użytkowanie.
Czy mogę zamontować krzesełko na schodach w moim domu?
Winda krzesełkowa na szynie prostoliniowej może być zamontowana po obu stronach schodów (lewej i prawej), a schody powinny mieć minimum 60 cm szerokości. Wielkość schodów może być inna dla różnych modeli krzesełek schodowych, jednak rzadko spotyka się schody mające mniej niż 60 cm. Warto wiedzieć, że krzesełko ma składaną konstrukcję (siedzisko, podnóżek i podłokietniki) więc gdy nie jest używane można je złożyć (zajmuje wtedy nie więcej niż 25 cm). Po złożeniu krzesełka udostępniamy miejsce na schodach do poruszania się pozostałym mieszkańcom. Maksymalny udźwig krzesełka nie przekracza średnio 130 kg. Standardowo krzesełko pokonuje dystans ok. 5 m w ciągu minuty – prędkość ta jest wymuszona zasadami bezpieczeństwa oraz specjalnymi normami. Optymalna eksploatacja zakłada ok. 20 jazd na dobę.
Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór rodzaju podnośnika schodowego jest również kąt nachylenia schodów. Optymalny kąt nachylenia do montażu urządzeń dźwigowych powinien oscylować w granicach 25-55 stopni. Jednak na rynku polskim są firmy posiadające krzesła schodowe, które można montować na schodach o kącie nachylenia do 75 stopni – np. firma Otolift.
Cena krzesła schodowe na szynie prostoliniowej
Istotną kwestią wpływającą na cenę urządzenia jest długość schodów. Standardowa szyna ma długość 4,0 – 4,5 m. W przypadku schodów dłuższych lub krótszych można regulować długość szyny (szyny można łączyć lub skracać). Należy jednak wiedzieć, że dłuższe schody zwiększają koszty zarówno samego urządzenia (potrzebna jest dłuższa szyna) jak i jego montażu.
Jak zmierzyć schody? Aby zrobić prawidłowe pomiary schodów należy:
a) podać długość od krawędzi najwyższego stopnia na górze do podłogi na dole,
b) dodatkowo potrzebna będzie szerokość schodów,
c) ilość stopni i ich wymiary
d) oraz ilość wolnego miejsca przed schodami.
Dokładna instrukcja jak zmierzyć schody znajduję się tutaj.
Dodatkowe wyposażenie krzesła przyschodowego
Krzesła schodowe posiadają wiele dodatkowych funkcji i udogodnień, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję przed zakupem urządzenia. Jedną z pomocnych funkcji jest wersja szyny z tzw. składaną końcówką szyny. Jeżeli bezpośrednio przed schodami nie ma zbyt dużej ilości wolnego miejsca, są drzwi lub szyna wchodzi w światło korytarza to warto zastanowić się nad taką opcją. W przypadku, kiedy krzesełko jest w stanie spoczynku końcówka szyny (część znajdująca się na dole) jest podniesiona do góry, natomiast w momencie jazdy automatycznie rozkłada się.
Innym, bardzo praktycznym dodatkiem może być tzw. platforma do lądowania. Jeżeli schody na górze lekko zakręcają, to zamiast montować na nich krzesło na szynie krzywoliniowej można zamontować platformę (podest). Rozwiązanie takie na pewno jest znacznie tańsze, aniżeli montaż windy krzesełkowej z torem krzywoliniowym. Podest może być opuszczany ręcznie lub automatycznie.
Standardowo krzesełka schodowe wyposażone są w tapicerowane oparcia i siedziska oraz pas bezpieczeństwa zwiększający komfort użytkowania i zabezpieczający pasażera podczas jazdy. Czujniki bezpieczeństwa umiejscowione w różnych punktach urządzenia zatrzymują krzesełko w przypadku natknięcia się na przeszkodę na schodach. Zazwyczaj krzesełka mają obrotowe, wyprofilowane siedziska z blokadą i podnóżkiem ułatwiającym wsiadanie na urządzenie. W większości krzesełek możliwe jest zamontowanie ramy dźwigowej, która umożliwia transport na windzie krzesełkowej również w pozycji stojącej. Jest to korzystne dla osób, które mają problem ze zgięciem nóg w kolanach, lub w przypadku konieczności zamontowania urządzenia na szczególnie wąskich schodach.
Krzesła schodowe - producenci
Na polskim rynku obecnych jest kilka firm, które posiadają w swojej ofercie urządzenia produkowane przez renomowanych producentów z Europy. Jednym z najpopularniejszych producentów krzesełek schodowych jest firma Otolift, holenderski producent tego rodzaju podnośników schodowych obecny na rynku europejskim już od ponad 40 lat. Popularnym modelem Otolift montowanym na szynie prostoliniowej są krzesełka Jade, stworzone z myślą o schodach znajdujących się wewnątrz budynku. Klienci decydują się na nie ze względu na elegancki design (projekt/wygląd), lekką, konstrukcja na aluminiowej szynie i niewielkie, kompaktowe krzesełko. Firma Otolift produkuje również krzesła schodowe na schody zabiegowe lub kręcone – są to modele Two i AIR – więcej na temat wind krzesełkowych poruszających się na torze krzywoliniowym można przeczytać w dziale „krzesła schodowe na szynie krzywoliniowej”.
Znanym producentem krzesełek dźwigowych jest również brytyjska firma Acorn, oferująca krzesła dźwigowe Acorn Superglide oraz Acorn A180 przeznaczonych zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Poza wygodą, estetycznym wyglądem i bezpieczeństwem, krzesełka Acorn wyróżnia na tle konkurencji polityka sprzedaży urządzeń używanych, które można nabyć na świetnych warunkach cenowych u polskich dealerów tej firmy. Dodatkową korzyścią jest płynne działanie urządzenia przy starcie jak i zakończeniu jazdy. W zależności od potrzeb klienta, krzesełko może być sterowane przez joystick przymocowany do urządzenia, jak również przez osobny pilot. Jeśli pasażer podczas jazdy poczuje się w dowolnym momencie niekomfortowo, może wstrzymać jazdę. Krzesełka Acorn szczególnie w wersji wewnętrznej dobrze sprawdzają się w domach i mieszkaniach prywatnych, ze względu na ciche działanie urządzenia, które nie zakłóca spokoju pozostałych domowników.