Likwidacja barier architektonicznych za pomocą krzesełka schodowego

Używane krzesełko schodowe

Likwidacja barier architektonicznych za pomocą krzesełka schodowego

Krzesełka schodowe są jednym z najtańszych rozwiązań jeżeli chodzi o niwelowanie barier architektonicznych. Jednocześnie są w miarę uniwersalne. Krzesełka schodowe można montować w środku i na zewnątrz budynku. Można montować na schodach prostych zabiegowych, kręconych, spiralnych, kilkubiegowych. Schody mogą być dosyć strome i dosyć wąskie. Krzesełka możemy zamontować tam gdzie żadne inne urządzenie nie może być użyte. W przypadku schodów zbyt stromych schodołazem nie pokonamy schodów. Jeżeli schody są zbyt wąskie, bądź na dole jest za mało miejsca to platforma schodowa się w tym miejscu nie zmieści. W tym kontekście krzesełko jest rozwiązaniem uniwersalnym.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe.
Krzesełko schodowe w Twoim domu.

Pewną niedogodnością jest to, że krzesełko schodowe nie może transportować osoby, która jest na wózku inwalidzkim. Taka osoba musi jechać krzesełkiem schodowym w pozycji siedzącej, czyli z tego wózka musi się przesiąść. Jednakże dla osób, które mają problemy z poruszaniem się krzesełko schodowe jest dobrym rozwiązaniem.

Jakie są krzesełka schodowe i jaka jest ich cena?

Ogólnie krzesełka schodowe możemy podzielić na krzesełka na torze prostoliniowym i krzywoliniowym. Jeżeli mamy schody składające się z jednego, prostego odcinka tam wtedy montujemy krzesełko schodowe prostoliniowe. Jeżeli mamy schody z zakrętami, zabiegowe, kilkubiegowe to wtedy montujemy tam krzesełko krzywoliniowe. W przypadku krzesełka krzywoliniowego szynę jezdną produkuje się pod specjalne zamówienie, pod konkretny wymiar, pod konkretne schody. Takie krzesełka są również droższe niż te na szynie prostej.

Cena krzesełek prostoliniowych zaczyna się od około 9 tysięcy złotych. Oczywiście ostateczny koszt zależy od długości użytej szyny jezdnej, od tego czy jest to model zewnętrzny, czy posiada na przykład zawias na końcu szyny. Czyli w przypadku kiedy dolna część musi być podnoszona do góry to koszt będzie większy. Krzesło schodowe krzywoliniowe jest droższe. Koszt uzależniony jest od modelu, od tego jak długa jest szyna jezdna i jakie są rodzaje zakrętów. Oczywiście rzeczy dodatkowe, przystanki pośrednie, pasy wielopunktowe, kolorystyka też wpływają na cenę.

Prostoliniowe krzesełko schodowe – kwestie techniczne

Krzesełko prostoliniowe prawie zawsze porusza się po szynie jezdnej, która jest przymocowana do stopni schodów. Jest to profil aluminiowy, który ma stalową zębatkę. Nie jest to szyna malowana na jakiś kolor. Szynę jezdną podczas montażu mocujemy specjalnymi mocowaniami do stopni schodów. Szyna jezdna wychodzi przed schody na dole około 40 cm. Dlatego czasami jak nie ma miejsca, są drzwi lub inne przeszkody musimy mieć na szynie specjalny zawias, który podnosi się i opuszcza w razie potrzeby. Na górze szyna jezdna wychodzi o około 20 cm na poziom podłogi. Zawęża ona schody o około 20 centymetrów. Szynę odsuwamy podczas montażu od ściany, lub od poręczy. Krzesełko sterujemy za pomocą pilota albo przełącznika, który jest na podłokietniku. Standardem w krzesełku jest funkcja obracanego siedziska. Na górnym przystanku chcąc w sposób bezpieczny zsiąść lub wejść możemy je bezpiecznie obrócić.

Każdy model zawiera pas bezpieczeństwa zazwyczaj z napinaczem, który blokuje się przy szarpnięciu. Udźwig krzesełka na szynie to prostej jest w okolicach 120-130 kg. Czasami są modele mające zwiększony udźwig nawet do 150 kg. Krzesełko porusza się dzięki prądowi, który płynie z akumulatorów. Są to najczęściej dwa akumulatory dwunastowoltowe o pojemności siedmiu amperogodzin. Te akumulatory zasilają silnik elektryczny, który napędza mechanizm jezdny urządzenia.

Krzesełko schodowe proste powinno się zawsze parkować, kiedy jest nieużywane na tak zwanym punkcie ładowania. To znaczy, że jeżeli z krzesełka schodzimy to zostawiamy je na stacji bazowej, na tym punkcie następuje automatyczne doładowanie akumulatorów. Ładowanie jest automatyczne, bezobsługowe. Ładowarkę, którą zawsze dokładamy do zestawu, wpinamy na stałe w gniazdko schodowe.  Bardzo ważne jest by pamiętać, że krzesełko schodowe nie jest przystosowane do pracy ciągłej. Krzesełko powinno być użytkowane raz na jakiś czas, Czyli po dwóch czy trzech przejazdach należy to urządzenie zostawić, tak by te akumulatory się doładowały.

Krzesełko schodowe może poruszać się po stromych schodach.
Krzesełko schodowe dla osoby niepełnosprawnej.

Montaż krzesełka prostoliniowego

Montaż krzesełka schodowego prostoliniowego jest szybki. Zabiera około sześć godzin. Chyba, że jest to bardzo długi tor jezdny, lub bardzo skomplikowane schody. Sam pomiar może wykonać Klient, a zdjęcia z pomiaru można wysłać do nas mailem wraz z opisem. Czas realizacji od zapytania do montażu może wynieść maksymalnie do siedmiu dni. Gwarancja na krzesełka schodowe standardowo jest dwuletnia. W naszej firmie w ofercie mamy model Acorn Superglide, na który dajemy gwarancję trzyletnią, co jest ewenementem w skali kraju.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe

Krzesełko na szynie krzywoliniowej jest bardziej skomplikowane do pomiaru i montażu. My jako firma zawsze możemy wykonać pomiar schodów i projekt toru jezdnego. Tor ten producent  jest pod konkretne zamówienie u producenta konkretnego modelu krzesełka. Współpracujemy z firmami z Holandii, Danii i Anglii. Czas realizacji takiej szyny na wymiar to około dwóch tygodni. Sam montaż zazwyczaj zajmuje około jednego dnia, chyba że jest to dłuższy tor jezdny prowadzący przez dwa piętra. Krzesełko schodowe krzywoliniowe działa jak prostoliniowe. Producent wyposaża krzesełko w pas bezpieczeństwa, a także w piloty zdalnego sterowania.

Krzesełka krzywoliniowe mają kilka opcji niedostępnych w krzesełkach prostoliniowych. Na przykład jest to funkcja automatycznego obrotu siedziska, funkcja wjazdu z obróconym siedziskiem przydatna przy wąskich schodach. Możliwość wjazdu po stromych schodach. Udźwig to około 130 kg. Dużą różnicą jest różnica w cenie. Krzesełko krzywoliniowe ma specjalny mechanizm, który umożliwia mu jazdę po torze bardziej i mniej stromym a także poziomym. Jest to jazda po tak zwanym zmiennym torze nachylenia.

Jak skorzystać z dofinansowania pfron?

Na krzesełko schodowe można otrzymać dofinansowanie z PFRON. Możemy rozłożyć płatność na kilka rat. Czasmi posiadamy w ofercie urządzenia używane. Prowadzimy także odbiory UDT. Krzesełko powinno być regularnie serwisowane zazwyczaj raz w roku. Tak by urządzenie to było bezpieczne w użytkowaniu. Tak by pasażer czuł się komfortowo i bezpiecznie.