Jak bezpiecznie używać krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe transportuje osobę po schodach.

Jak bezpiecznie używać krzesełka schodowego?

Krzesełko schodowe jest to urządzenie dźwigowe przeznaczone do bezpiecznego przemieszczania się po schodach. Korzystają z niego osoby mające trudności z samodzielnym pokonywaniem schodów. Dzięki temu rodzajowi windy schodowej poruszanie się po własnym domu staje się o wiele łatwiejsze, a ryzyko upadku na klatce schodowej praktycznie zmniejsza się do zera. Sprawdź czy krzesełko schodowe jest bezpieczne.

Krzesełko schodowe transportuje osobę po schodach.
Krzesełko schodowe krzywoliniowe do Twojego domu.

Wybór urządzenia i dostawcy a bezpieczne krzesełko schodowe

Bezpieczne używanie jakiekolwiek sprzętu rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego dostawcy i odpowiedniego produktu. Chcemy by urządzenie służyło nam przeze wiele lat i by komfortowo się je obsługiwało. Należy zatem dosyć odpowiedzialnie wybrać model krzesełka schodowego. Na terenie Europy istnieje wiele firm produkujących krzesełka schodowe. Niektórzy działają kilka lat inne kilkadziesiąt lat. Warto wybrać produkt sprawdzony od producenta, który produkuje urządzenie dźwigowe już kilka lat. Należy też wybrać odpowiednią firmę, która zamontuje nam wybrany model krzesełka. Nie można w bezpieczny sposób użytkować windy schodowej, w momencie w którym montaż ten odbył się niezgodnie z wytycznymi producenta.

Nasza firma Windy Schodowe oferuje krzesełka schodowe model Acorn Superglide. Jest to jedno z najlepszych urządzeń oferowanych na rynku europejskim. Przede wszystkim firma Acorn istnieje od kilkudziesięciu lat na rynku. Nasza firma po montażu daje 3 letnią gwarancję na to urządzenie dźwigowe. W przypadku wyboru krzesełka krzywoliniowego polecamy model Otolift Modul AIR, które prócz krzesełka prostoliniowego Acorn Superglide jest też jednym z najlepszych na rynku.

Użytkowanie krzesełka zgodnie z zaleceniami producenta

Pracownicy z naszej firmy Windy Schodowe zawsze po zakończonym montażu przeprowadzamy szkolenie dla Klienta. Pokazujemy w jaki sposób tej windy schodowej należy bezpiecznie używać. Mówimy o tym w jaki sposób ta winda może być użytkowana a jak jej nie użytkować. Mówimy na co zwrócić uwagę podczas jazdy, ale także wtedy kiedy tą jazdę skończymy. Krzesełko służy do transportu osób, nie zwierząt czy ciężkich przedmiotów. Mówimy o tym, że urządzenie należy parkować w tak zwanym punkcie ładowania. Wszystkie krzesełka schodowe są zasilane akumulatorowo. Oznacza to, że akumulatory muszą się doładowywać. A to się odbywa właśnie na tym punkcie ładowania. Zawsze jak skończymy jazdę krzesełkiem powinno ono być zaparkowane na punkcie ładowania. Oczywiście ładowarka, która jest w zestawie powinna być wpięta do gniazda elektrycznego, w którym jest napięcie. Krzesełko po zaparkowaniu nie powinno wydawać żadnych sygnałów wizualnych, mówiących o tym, że coś jest nie w porządku.

Dobrze jest krzesełkiem jeździć nie często. Możemy pojechać nim na przykład 4 razy w górę czy w dół. Nie możemy nim jeździć bez przerwy przez na przykład godzinę. Krzesełko może podczas takiej pracy się zatrzymać w trybie awaryjnym na przykład po środku szyny jezdnej. A finalnie będzie trzeba wezwać do niego serwis. Akumulatory w urządzeniu dźwigowym są małej pojemności i nie są dedykowane do pracy ciągłe.

Klient otrzymuje od nas po montażu instrukcję obsługi do której przeczytania i zapoznania się zawsze zachęcamy.

Krzesełko schodowe może być prostoliniowe lub krzywoliniowe
Krzesełko schodowe może być prostoliniowe lub krzywoliniowe

Bezpiecznie krzesełko schodowe a dbanie o urządzenie

Jak o każde urządzenie domowe należy dbać także i o krzesełko schodowe. Starajmy się je w miarę regularnie czyścić. Starajmy się nie przekraczać dopuszczalnego udźwigu. Pamiętajmy by zostawiać je na punkcie ładowania i by nie użytkować go za często – czyli pamiętamy o odpowiedniej ilości cykli pracy. Pamiętajmy o codziennej konserwacji, a także o tej robionej co jakiś czas przez technika. Konserwacja codzienna to znaczy dbanie o ilość użytkowania w ciągu dnia. Ważne jest by nie zajeździć urządzenia. Zakłada się, że w ciągu dnia 10 do 20 razy użytkowanie jest odpowiednią ilością. Ważne jest także by krzesełko schodowe było użytkowane minimum dwa razy w tygodniu. Ważne jest to ze względu na mechanikę i elektrykę zawartą w krzesełku. Konserwacja regularna to przede wszystkim czyszczenie szyny jezdnej. Sprawdzenie tego by na zębatce nie było brudu. Szynę przecieramy wilgotną szmatką lub na przykład chusteczką wilgotną.

Raz na jakiś czas warto wezwać także technika. Producent określa z jaką częstotliwością wykonywać serwisy okresowe. Jest to zazwyczaj raz na pół roku lub rok. Nasza firma takie serwisy wykonuje. Serwisy okresowe wymagają tego by urządzenie rozebrać, żaby sprawdzić mechanizmy w środku, by sprawdzić połączenie elektryczne, spawane i mechaniczne. Sprawdzamy także stan baterii. Możemy stwierdzić czy baterie wytrzymają kolejny okres czy należy je wymienić. Baterie średnio są wymieniane co trzy lub cztery lata. Decyzja czy wykonać serwis jest zawsze po stronie klienta. My jako firma doradzamy i i informujemy dlaczego taki serwis warto wykonać. Mówimy jakie mogą być skutki jak tego serwisu się nie wykona. Serwis wykonywany regularnie pozwala uniknąć wielu dziwnych i nietypowych wypadków.

Jak skorzystać z dofinansowania pfron?