Wózek inwalidzki a schody – jak je pokonać?

Pionowy podnośnik może pomóc w transporcie osoby niepełnosprawnej.

Wózek inwalidzki a schody – jak je pokonać?

W przypadku osoby niepełnosprawnej pokonanie schodów może stać się ogromnym wyzwaniem, czasem stanowi wręcz barierę nie do pokonania. Na szczęście są skuteczne sposoby na jej zniwelowanie, dzięki czemu dom może stać się w pełni komfortowym i bezpiecznym miejscem. Świetnym przykładem są różnego rodzaju windy schodowe, która rozwiązują problem z przemieszczaniem się. Jest wiele sposobów na jej sfinansowanie. Można liczyć na dofinansowanie z PFRON, znaleźć sponsora czy też skorzystać z pomocy fundacji. Wózek inwalidzki a schody – przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak usprawnić swoje życie.

Platforma transportuje osobę niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim.
Platforma transportuje osobę niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim

Jakie rozwiązania można polecić osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim?

Senior jadący na wózku inwalidzkim nie poradzi sobie z pokonaniem schodów, dlatego warto pomyśleć o sposobach, które ułatwią transport. Na szczęście jest wiele urządzeń, które sprawiają, że codzienne funkcjonowanie staje się zdecydowanie prostsze. Godne polecenia są różnego rodzaju urządzenia dźwigowe na schody, dzięki którym senior może stać się bardziej niezależny, co daje mu również więcej pewności siebie. Do wyboru są przeróżne urządzenia pozwalające na pokonywanie barier architektonicznych, dlatego w pierwszej kolejności należy określić swoje indywidualne potrzeby i możliwości. Inne rozwiązanie sprawdzi się dla osoby, która przebywa głównie w domu niż kogoś, kto spędza wolny czas w ogrodzie, preferuje spacerowanie poza obrębem domostwa.

Krzesełko schodowe Otolift Modul Air.
Krzesełko schodowe Otolift Modul Air Smart.

Krzesełka schodowe mogą być przeznaczone do montażu w pomieszczeniu, na zewnątrz, są także opcje dwa w jednym. Świetnym rozwiązaniem będzie również schodołaz, który ma już wózek inwalidzki lub istnieje możliwość dopięcia go do niego. Jest to duże ułatwienie dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, pozwala bowiem na bezproblemowe pokonywanie schodów, wchodzenie po nich i schodzenie. Na korzyść schodołazów przemawiam mobilność, nie trzeba ich na stałe montować do schodów, sprawdzają się w domowym zaciszu i na zewnątrz. Jeżeli komuś zależy na zaoszczędzeniu pieniędzy, to powinien poszukać używanego schodołazu, dostępnego w przystępnej cenie. To praktyczne urządzenie posłuży przez długi czas, ułatwiając transport osoby w podeszłym wieku, niepełnosprawnej.

Co przyda się osobom niepełnosprawnym?

Świetnym rozwiązaniem dla osób mających problemy z samodzielnym poruszaniem się jest krzesło schodowe, które jest łatwe i szybkie w montażu. Można także liczyć na atrakcyjną cenę, co przemawia za zakupem tego typu urządzenia. Monterzy naszej firmy Wind Schodowe zamontują krzesełko na schodach, dzięki czemu możliwe będzie ich komfortowe i bezpieczne pokonywanie. Urządzenie dźwigowe może być na szynie krzywoliniowej, co wspaniale sprawdza się w przypadku niestandardowych schodów, o nietypowych kształtach, długich z licznymi zakrętami. Najtańsze są modele na szynie prostoliniowej. Takie modele montuje się bardzo szybko, i pasują one do większości schodów.

Pionowy podnośnik może pomóc w transporcie osoby niepełnosprawnej.
Pionowy podnośnik może pomóc w transporcie osoby niepełnosprawnej.

Jeżeli ktoś ma do pokonania dwa poziomy schodów, to można oczywiście zdecydować się na zamontowanie dwóch krzesełek lub od razu postawić na model krzywoliniowy, odpowiedni także przy schodach kręconych. Innym rozwiązaniem będzie winda do domu, czyli specjalny podnośnik, który zapewnia pełną niezależność. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które jeżdżą na wózku inwalidzkim. Niestety cena małej windy domowej jest znacznie większa niż krzesełka schodowego.

Jak skorzystać z dofinansowania pfron?
Dowiedz się jak skorzystać z dofinansowania ze środków PFRON.