Czym różnią się windy schodowe od podnośników pionowych?

LiftBoy

Czym różnią się windy schodowe od podnośników pionowych?

Chciałbyś zlikwidować bariery architektoniczne w swoim domu, ale nie wiesz, które urządzenie wybrać? Zanim zaczniesz rozważać zakup konkretnego modelu, dowiedz się, czym w praktyce różnią się od siebie 2 główne rodzaje wind dla osób niepełnosprawnych. Windy schodowe ułatwią twoje codzienne życie.

 

podnośnik pionowyPrzeczytaj artykuł w 5 minut, aby poznać:

  • 2 cechy wspólne wszystkich wind dla osób niepełnosprawnych,
  • zalety i wady płynące z zasilania akumulatorowego wind schodowych,
  • szerokie możliwości związane z montażem podnośników pionowych,

Windy dla niepełnosprawnych – co trzeba o nich wiedzieć?

Windy schodowe i pionowe należą do rodziny dźwigów dla osób niepełnosprawnych, które różnią się od wind osobowych sposobem działania. Na czym polega różnica? Przede wszystkim na maksymalnej prędkości transportowania pasażerów, która w windach dla niepełnosprawnych osiąga 0,15 m/s. To znacznie mniej niż w przypadku tradycyjnych dźwigów osobowych, których prędkość zwykle przekracza 2 m/s.

Inaczej wygląda też kwestia uruchamiania urządzeń przeznaczonych do likwidacji barier. Krótkie naciśnięcie przycisku startu nie wprawi w ruch windy dla osób niepełnosprawnych. Aby pokonać barierę architektoniczną, musisz nacisnąć przycisk i nie puszczać go zanim dotrzesz do celu. Nietypowy sposób uruchamia wind dla osób starszych i niepełnosprawnych wynika z zapisów Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE.

Zobacz, z jaką prędkością porusza się platforma schodowa Ascendor w bloku!

Windy schodowe – niezawodne urządzenia dla osób ceniących niezależność

Co łączy krzesełko dla seniora  i platformę schodową dla osób niepełnosprawnych? Przede wszystkim miejsce montażu, którym jest ciąg biegu schodowego. Urządzenia te poruszają się wzdłuż schodów, tuż nad stopniami, dzięki czemu zajmują mało miejsca.

Dofinansowanie PFRON.
Jak uzyskać dofinansowanie na zakup platformy?

Większość wind schodowych wyposażono w tzw. napęd zębatkowy oraz baterie, które dostarczają dźwigom prąd. Zasilanie akumulatorowe sprawia, że krzesełka i platformy schodowe działają niezawodnie także podczas przerw w dostawie energii elektrycznej. Jeśli wybierzesz takie urządzenie, możesz być więc pewien, że nigdy nie spóźnisz się do pracy z powodu nagłej awarii prądu.

Tylko spójrz, jak niewiele miejsca zajmuje krzesło na schody krzywoliniowe Otolift Two!

Windy schodowe kontra podnośniki pionowe

Zasilanie akumulatorowe niesie za sobą także ograniczenia związane z częstotliwością korzystania z windy schodowej. Zarówno krzesełka, jak i platformy przyschodowe muszą regularnie doładowywać baterie po 3-4 przejazdach. Taki sposób działania wind schodowych nie stanowi problemu dla użytkowników prywatnych. Może jednak nie sprawdzić się w przypadku firm i instytucji odwiedzanych przez dużą liczbę osób z niepełnosprawnościami.

Warto dodać, że windy schodowe mogą jednocześnie przewozić tylko jedną osobę starszą (krzesełka dla seniora) lub niepełnosprawną (platformy schodowe). Z kolei podnośniki pionowe umożliwiają jednoczesne transportowanie pomiędzy poziomami:

– osoby na wózku inwalidzkim i opiekuna (LiftBoy, Kali B, Kali B, Stiltz Trio),

– 2 osób stojących (windy domowe  Stiltz DUO i TRIO), oraz

– 3 osób stojących (Kali B, Stiltz TRIO).

Dzięki temu może z nich korzystać kilka osób, które mają trudności z samodzielnym pokonywaniem schodów, np. para seniorów.

winda do domu

Podnośniki pionowe – szerokie możliwości montażu

Istnieje wiele rodzajów wind pionowych, które różnią się od siebie m.in. wysokością podnoszenia i specyfiką miejsca montażu.

Aby wybrać optymalne urządzenie, trzeba więc określić wysokość bariery architektonicznej. Może ona wynosić:

mniej niż 1 m – w takiej sytuacji sprawdzi się mała platforma podnośnikowa LiftBoy,

maks. 3 m – warto wtedy wybrać podnośnik pionowy Kali B,

więcej niż 3 m – aby pokonać tak wysoką przeszkodę, zamów podnośnik pionowy Kali A lub windę Stiltz.

podnośniki pionoweCzy już wiesz, która winda pionowa pomoże Ci trwale zlikwidować przeszkodę i pozwoli odzyskać samodzielność? W takim razie zobacz, gdzie możemy ją zamontować!

  • Małe podnośniki pionowe LiftBoy zakładamy obok wysokich progów, tarasów lub niskich schodów.
  • Windy pionowe Kali B instalujemy przy schodach, podestach lub balkonach.
  • Pełnowymiarowe windy do transportowania osób niepełnosprawnych Kali A instalujemy tylko na zewnątrz budynków.
  • Nowoczesne windy do domu Stiltz DUO i TRIO zakładamy w tzw. duszy schodów, przez otwór wykonany w stropie lub przy antresoli.

Dowiedz się więcej o możliwościach montażu podnośników pionowych i wind schodowych.

 

FAQ

Jakie są zalety i wady wind schodowych?

Założenie windy schodowej nie wymaga przeprowadzania remontu i jest tańsze od instalacji tradycyjnej windy osobowej. Atutem krzesełek schodowych i platform przyschodowych jest także mała ilość miejsca zajmowanego przez dźwig. Ich zaletą jest również zasilanie akumulatorowe, które zapewnia sprawne działanie urządzeń nawet podczas awarii prądu.

Windy schodowe (kliknij aby dowiedzieć się więcej) mają też jednak wady. W przeciwieństwie do wind pionowych mogą jednocześnie transportować tylko jedną osobę starszą lub niepełnosprawną. A konieczność doładowania baterii po kilku przejazdach sprawia, że nie działają w sposób ciągły. Te ograniczenia nie odgrywają jednak istotnej roli w przypadku indywidualnych użytkowników wind schodowych.

Gdzie można zamontować podnośniki pionowe?

Windy pionowe likwidują uciążliwe bariery architektoniczne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Zakładamy je w miejscach, w których występuje różnica wysokości pomiędzy poziomami, np. obok podestów, tarasów lub schodów. Windę Kali B możemy zainstalować także przy balkonie w domu jednorodzinnym albo bloku, omijając w ten sposób przeszkodę w postaci schodów.

Jeszcze szersze zastosowanie mają urządzenia firmy Stiltz, które w ogóle nie muszą być montowane do ściany. Dzięki temu funkcjonalne windy na poddasze mogą łączyć np. sypialnię z jadalnią, gabinet z biblioteczką lub hall z korytarzem na piętrze. Podnośniki pionowe Stiltz zajmują przy tym bardzo mało miejsca, dlatego zmieszczą się w niemal każdym domu jednorodzinnym lub mieszkaniu dwupoziomowym.