WINDA NA SCHODY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH – CENA

WINDA NA SCHODY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH – CENA

Osoby niepełnosprawne borykają się z wieloma trudnościami, do których na czele należy zaliczyć trudności finansowe.  Trudności te związane są z dostosowywaniem miejsc, gdzie mieszkają oraz likwidacją barier architektonicznych w tychże miejscach.

Krzesełko schodowe
Krzesełko schodowe nie jest drogą inwestycją.

Winda dla osób niepełnosprawnych – jaka jest cena?

Ceny wind dla osób niepełnosprawnych często są dosyć duże.  Jednak przy chwili cierpliwości można znaleźć w internecie również oferty bardziej przystępne kosztowo. Z całą pewnością do takich można zaliczyć krzesełka schodowe nazywane także windami schodowymi – można je instalować na schodach prostych, zabiegowych oraz wielo-częściowych usytuowanych zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz.

Bardzo często na klatkach schodowych jakie znajdują się w naszych domach lub w blokach mamy do czynienia z schodami dwubiegowymi. W takiej sytuacji mamy dwie części prostych schodów rozdzielonych płaskim podestem (spocznikiem).  Te biegi schodowe są położone względem siebie pod kątem 90 lub 180 stopni. Na takich schodach można myśleć o co najmniej dwóch rozwiązaniach – mianowicie można tam zamontować albo jedno krzesełko na torze krzywoliniowym albo dwa (lub więcej) krzesełka na szynie prostej – wówczas konieczna jest przesiadka na spoczniku (na płaskiej części rozdzielającej biegi schodowe) – parę przydatnych informacji odnośnie takiego rozwiązania można znaleźć tutaj.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe – jaka jest cena?

Krzesełko schodowe krzywoliniowe, np. model Otolift TWO (Sapphire lub Ruby) – zawsze jest robione jako nowe urządzenie na wymiar. Jego koszt jest uzależniony od całkowitej długości toru jezdnego, czyli de facto długości schodów a także ilości i rodzaju zakrętów, jakie krzesełko schodowe pokonuje na swojej drodze.

Cena takiej windy schodowej to ok. 25-30 tys zł brutto.  Cena podana w kosztorysie przez firmę  powinna zawierać koszty windy wraz z transportem i montażem. Nie ma krzesełek używanych tego rodzaju.  Raz na jakiś czas można natknąć się na taką ofertę w polskim lub zagranicznym internecie.  Zawsze należy pamiętać, że najprawdopodobniej tor jezdny takiego urządzenia nie będzie pasował na nasze schody. Jedyne co to ewentualnie można będzie wykorzystać wagonik (mechanizm jezdny). Jednak z drugiej strony koszty dorobienia toru jezdnego do tej windy mogą okazać się znaczne. Zawsze należy także pytać o gwarancję, jaką daje sprzedający na tego rodzaju windę na schody.

Krzesełko dźwigowe poruszające się po torze krzywoliniowym jest to z pewnością urządzeniem bardzo wygodnym.  Osoba niepełnosprawna może wjechać nim samodzielnie z dołu na górę, praktycznie bez niczyjej pomocy. Oczywiście z uwagi na różne stopnie niepełnosprawności czasami może okazać się potrzebna pomoc kogoś.
Szynę można instalować z prawej lub lewej strony schodów – specjalista oceniający nasze schody powinien nam pomóc w podjęciu optymalnej decyzji. Krzesełka takie mają udźwig do 130 kg. Mogą być sterowane zdalnie lub przyciskiem na krzesełku – posiadają także pas bezpieczeństwa.

Odkryj małą windę domową
W swoim domu możesz zamontować mała windę

Używane krzesełka schodowe – alternatywa.

Inną opcją są dwa krzesełka używane na szynie prostej – tego rodzaju windy schodowe są dostępne w wersji używanej z gwarancją. Cena używanych wind schodowych dla osób niepełnosprawnych waha się w granicach 4-6 tys zł za sztukę. W przypadku jednoczesnego zakupu większej ilości sztuk i montażu w jednym miejscu dwóch lub trzech używanych krzesełek dźwigowych cena wynosi około 60-70% całkowitej ceny urządzeń.

Używane krzesełka przyschodowe dla osób starszych i niepełnosprawnych są to z reguły 2-3 letnie urządzenia.  Dostarczane w komplecie z fabrycznie nowym siedziskiem oraz akumulatorami. Parametry techniczne tego rodzaju wind dla niepełnosprawnych są identyczne jak nowych urządzeń krzywoliniowych.  Ten sam udźwig, taki sam sposób sterowania, to samo zasilanie.
Po montażu krzesełek dźwigowych powinni Państwo otrzymać pisemną gwarancję oraz komplet dokumentacji technicznej.  Komplet ten zawiera przede wszystkim instrukcję obsługi oraz certyfikat (deklarację zgodności CE) na taką windę.

Dofinansowanie PFRON.
Jak uzyskać dofinansowanie na zakup platformy?

Jeszcze inną opcją jest zakup lub wypożyczenie schodołazu – tutaj ceny zaczynają się 3500 zł w zależności od typu i wieku urządzenia. Przy wyborze schodołaza musimy pamiętać, że musi być ktoś, kto będzie schodołazem sterował. Poza tym schody wielobiegowe powinny mieć dosyć szerokie podesty, aby można było wygodnie zakręcić tym urządzeniem.

Polecam także stronę w serwisie YouTube [kliknij tutaj] z filmami, na których można znaleźć każde z opisanych wyżej urządzeń – jeden obraz warty jest więcej niż tysiąc słów – zawsze warto zobaczyć, jak taka winda schodowa dla osób niepełnosprawnych wygląda i jak działa.