CENA KRZESEŁKA SCHODOWEGO

CENA KRZESEŁKA SCHODOWEGO

Krzesło do transportu osoby po schodach

Powszechnie uważa się, że luksus kosztuje – a w Polsce krzesełka schodowe są ciągle uważane za luksus. Niestety po części jest to prawdą – bardzo wiele osób potrzebuje krzesełka schodowego, ale jego cena powoduje, że niektórych nie stać na to urządzenie służące do niwelowania barier architektonicznych.
Z drugiej strony, krzesło przyschodowe jest jednym z lepszych środków służących do transportu osoby po schodach.

Ile kosztuje krzesełko schodowe? Jaka jest cena najtańszego krzesła schodowego? Tego rodzaju pytania często słyszą osoby zajmujące się sprzedażą urządzeń, które likwidują bariery architektoniczne.
Tak naprawdę ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na takie pytanie. Cena fotelika schodowego zależy bowiem od kilku czynników.
Najważniejszy z nich to kształt schodów oraz ich długość. Wszystkie urządzenia dźwigowe (platformy i krzesełka schodowe) poruszające się na szynie prostej są tańsze aniżeli ich odpowiedniki poruszające się na torze krzywoliniowym. Tak więc, jeżeli mamy schody proste jednobiegowe, czyli mówiąc inaczej mamy jedno-częściowe schody to wówczas możemy spodziewać się niższej ceny za krzesełko schodowe.
Warto również wiedzieć, że można znaleźć na rynku tanie krzesełka schodowe – jednak są one dostępne tylko na schody proste. Krzesła krzywoliniowe są zawsze produkowane pod konkretne schody i nie ma rynku wtórnego tego rodzaju urządzeń – chociaż mogą się od tej zasady zdarzyć wyjątki.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest długość schodów. Czym krótsze schody tym niższa cena, ponieważ tańsze jest zarówno samo urządzenie jak i koszty transportu oraz montażu spadają wraz ze skracaniem długości szyny, po której krzesełko schodowe się porusza.
I tutaj kolejne ograniczenie – z reguły maksymalna długość toru jezdnego dla fotelików schodowych na szynie prostej to 8-10 metrów, natomiast te krzywoliniowe mogą się poruszać nawet po schodach o długości do 30 metrów – mówiąc bardziej obrazowo – możliwe jest zainstalowanie krzesełka schodowego krzywoliniowego w bloku, na schodach prowadzących nawet na czwarte piętro.

W przypadku krzesełek schodowych krzywoliniowych na cenę wpływa jeszcze dodatkowo ilość i rodzaj zakrętów oraz ilość przystanków pośrednich. Każde krzesło schodowe posiada co najmniej dwa przystanki – górny i dolny, jeżeli jednak instaluje się takie urządzenie w domu, który ma 2 piętra to przystanków możemy być nawet 5.
Niektórzy producenci umożliwiają wybór dowolnego koloru, na który będzie pomalowany tor jezdny – to również często jest opcja płatna dodatkowo.

Firmy zajmujące się dostawą i montażem urządzeń różnie wyceniają krzesełka schodowe – zależy to od ceny wytworzenia urządzenia, ceny transportu i narzuconej marży. Czasami doliczane są do tego koszty związane z montażem (brany jest pod uwagę materiał schodów – wiadomo, że na schodach drewnianych instaluje się łatwiej niż na betonowych – chociaż mogą być od tego wyjątki).
Niekiedy doliczane są koszty prac przygotowawczych, czyli elektrycznych lub budowlanych – chociaż z reguły montaż krzesełka schodowego nie wymaga prowadzenia żadnych uprzednich prac przygotowawczych.

Ogólne poziomy cen za dostawę i montaż krzesełka schodowego

W końcu przejdźmy do kosztów. Cena za nowe krzesełko schodowe poruszające się po torze krzywoliniowym możemy wynosić od 25 do 30 tys zł – jeżeli pokonujemy jedną kondygnację. Oczywiście jest to cena przybliżona. Jeżeli kondygnacja jest bardzo wysoka, to cena będzie wyższa, ponieważ tor jezdny będzie dłuższy. Podobnie w przypadku bardzo krętych schodów. Jeżeli chcemy krzesełkiem schodowym na szynie krzywej pokonać długie schody – np. dwie kondygnacje wówczas musimy się liczyć z kosztem większym niż 40 tys zł.

W przypadku nowych krzesełek schodowych na torze prostym ceny wahają się w granicach 8-10 tys zł. Tutaj cena oczywiście zależy głównie od długości schodów oraz ewentualnie opcji dodatkowych, jakie można zamówić wraz z urządzeniem – np. składana, dolna końcówka szyny.
Niekiedy można znaleźć używane krzesełka na szynie prostej. Jest to zdecydowanie najtańszy sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej w domu lub firmie. Tego rodzaju foteliki schodowe można nabyć już za kwotę 5-6 tys zł. Używane krzesełka schodowe mogą być dostarczane z nowymi siedziskami i akumulatorami, a na cały zestaw klient otrzymuje roczną gwarancję.

Jeżeli jeszcze chcemy obniżyć koszty to warto rozważyć zakup lub wypożyczenie schodołazu – szczegóły na stronie http://www.uzywane-schodolazy.pl/.
Niekiedy możliwe jest także wypożyczenie krzesełka schodowego lub nawet platformy schodowej – jednak jak zwykle to wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiające krzesełko schodowe na szynie krzywoliniowej