Winda domowa zamiast schodów – nowy wymiar komfortu czy niepotrzebne ryzyko?

Winda zamiast schodów

Winda domowa zamiast schodów – nowy wymiar komfortu czy niepotrzebne ryzyko?

Windy Stiltz zwiększają bezpieczeństwo oraz komfort wszystkich domowników i stanowią prestiżowy element wystroju domu. Czy jednak mogą zastąpić schody na poddasze? Zobacz, co odpowiadamy naszym klientom, którzy chcą zamienić schody na podnośnik Stiltz DUO lub TRIO.

Cicha winda do domu
Winda na poddasze Stiltz jest na tyle mała, że zmieści się obok schodów.

Poświęć 5 minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się:

  • czy winda domowa może zastąpić schody,
  • czym jest zjazd awaryjny w windach Stiltz?
  • jak zachować bezpieczeństwo bez konieczności montowania tradycyjnych schodów,
  • na co warto zwrócić uwagę przed założeniem windy Stiltz w domu?

Winda Stiltz zamiast schodów? Zobacz, dlaczego mówimy „nie”!

Klienci, którzy budują dom, często nas pytają, czy muszą montować schody, skoro zamówili już windę DUO lub TRIO. Zawsze radzimy im, aby nie rezygnowali ze schodów.

Dlaczego? Istnieją ku temu 2 ważne powody. Jednym z nich są przepisy zawarte w Prawie Budowlanym. A drugim zasady zachowania bezpieczeństwa.

Winda domowa nie może być jedynym sposobem na opuszczenie kondygnacji użytkowej, ponieważ w razie pożaru korzystanie z dźwigu jest niemożliwe. W razie pojawienia się ognia lub innej sytuacji losowej brak schodów narazi więc Ciebie i Twoją rodzinę na zagrożenie zdrowia oraz życia.

Winda dla 2 osób
Zjazd awaryjny windy Stiltz nie sprawdzi się podczas pożaru, dlatego nigdy nie rezygnuj ze schodów w budynku.

Na czym polega zjazd awaryjny w windach Stiltz?

Jest to funkcjonalność zwiększająca bezpieczeństwo użytkownika dźwigu, która nie sprawdzi się jednak podczas pożaru. Zjazd awaryjny umożliwia bowiem tylko jednokrotne przewiezienie pasażera z górnej kondygnacji na dolną.

Można z niego skorzytać np. wtedy, gdy podczas przejazdu dźwigiem w budynku dojdzie do przerwy w dostawie prądu. W takiej sytuacji akumulator umieszczony wewnątrz windy Stiltz sprawi, że pomimo braku zasilania, dźwig dowiezie Cię bezpiecznie do celu.

Jeżeli jednak dojdzie do awarii windy domowej – np. zepsuje się elektronika lub falownik, to korzystanie z podnośnika będzie niemożliwe aż do czasu przyjazdu serwisu. Staramy się naprawiać usterki w jak najkrótszym czasie i niekiedy serwisanci przyjeżdżają na miejsce już po kilku godzinach. Ale zdarza się też, że ekipa Wind Schodowych pojawia się na miejscu po 2-3 dniach. Jeśli więc zrezygnujesz ze schodów, to w czasie usterki nie będziesz mógł w ogóle przemieszczać się między piętrami.

Winda w domu
Obok windy Stiltz możesz zamontować małe i niewidoczne schody drabinkowe.

Czy schody w domu z windą Stiltz to konieczność?

Tak. Nie podejmujemy się montażu podnośnika DUO lub TRIO w budynkach, w których nie istnieje awaryjny sposób opuszczenia kondygnacji. Nie znaczy to jednak, że musisz mieć w domu tradycyjne schody.

Zamiast nich możesz wybrać małe schody drabiniaste, montowane zwykle jako wejście na strych. Niewielkie rozmiary windy dla dwóch osób Stiltz DUO sprawiają, że bez problemu zamontujesz je obok dźwigu. Na co dzień schody będą niewidoczne, ale w razie pożaru lub innej sytuacji losowej mogą uratować życie Twoim bliskim.

Windy Stiltz – na co zwrócić uwagę przed montażem dźwigu?

Podnośniki pionowe DUO i TRIO są urządzeniami o napędzie linowym, które opierają się na konstrukcji 2 słupów nośnych. Ze względu na to, że słupy biegną od dolnej podłogi do sufitu na górnej kondygnacji, istotna jest konstrukcja górnego sufitu. Jeśli został on wykonany z drewna lub karton-gipsu, to miejsce montażu słupów będzie wymagało dodatkowego wzmocnienia.

Należy także sprawdzić wysokość górnej kondygnacji w miejscu montażu, która powinna wynosić przynajmniej 2,45-2,50 m. Taka wysokość pozwoli bez problemu ukryć cały mechanizm dźwigu, łącznie z bębnem, liną i silnikiem, który znajduje się nad kabiną. Jeżeli wysokość górnej kondygnacji jest mniejsza, konieczne będzie docięcie kabiny windy Stiltz. To z kolei przekłada się na zmniejszenie jej wysokości użytkowej i może być pewnym utrudnieniem dla wysokich domowników.

Chciałbyś zamontować w swoim domu windę na poddasze?

Porozmawiaj z naszym ekspertem o warunkach technicznych i dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić, korzystając z dofinansowania PFRON.

Windy Schodowe Rafał Kurzyna

FAQ

Czy winda domowa może zastąpić schody?      

Nie, ponieważ byłoby to niezgodne z Prawem Budowlanym. Zapewnienie domownikom dostępu do schodów, które umożliwiają opuszczenie każdej kondygnacji jest kluczowe ze względów bezpieczeństwa. Pozwala bowiem na skuteczną ewakuację podczas pożaru lub innej sytuacji losowej, w której korzystanie z windy domowej nie jest możliwe.

Ile kosztuje winda domowa?

Cena podnośników Stiltz zależy m.in. od rodzaju montazu oraz modelu urządzenia. Dwuosobowa winda DUO to koszt rozpoczynający się od 65-70 tys. zł brutto wraz z dostawą i montażem. W przypadku zakupu oraz zainstalowania trzyosobowej windy TRIO należy się liczyć z kosztami przekraczającymi 80 tys. zł brutto.