KRZESEŁKO SCHODOWE DO TRANSPORTU OSÓB

KRZESEŁKO SCHODOWE DO TRANSPORTU OSÓB

Schody stanowią barierę architektoniczną, która często uniemożliwia osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się po domu. Niektórzy opiekunowie decydują się na przenoszenie chorych na rękach, lecz wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęśliwego wypadku. Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo, rozważ montaż wózka do jazdy po schodach czyli tak zwane krzesełko schodowe.

Krzesełko schodowe Acorn Superglide.
Krzesełko schodowe ułatwi Ci poruszanie się po Twoim własnym domu

Kto potrzebuje krzesełka do transportu po schodach?

Krzesełka schodowe sprawdzają się w przypadku osób niepełnosprawnych i schorowanych, które nie są w stanie korzystać ze schodów w tradycyjny sposób. Są jednak także z powodzeniem stosowane w domach osób w podeszłym wieku.  Dla których wchodzenie po schodach staje się coraz większym wyzwaniem. Zamontowanie windy na schodach sprawia, że senior może samodzielnie przemieszczać się po całym domu.  Jednocześnie nie narażając się przy tym na ból kolan czy upadek. Jest to szczególnie istotne dla osób mieszkających samotnie lub chcących jak najdłużej zachować niezależność. Krzesełko do transportu po schodach jest przystosowane zarówno do przewożenia dorosłych, jak i dzieci.

Krzesełko schodowe – zastosowanie

Winda przy schodach może zostać założona wewnątrz budynku oraz na zewnątrz – np. na schodach prowadzących na taras lub do ogrodu. W drugim przypadku należy zamontować model urządzenia Acorn Superglide, który został zabezpieczony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych tj. śnieg czy promienie słoneczne.
Krzesełko transportowe pozwala na przemieszczanie się w obrębie domu jednorodzinnego, ale także w kamienicy, bloku lub budynku użyteczności publicznej. Można je zamontować na schodach o biegu prostym oraz krzywym, choć w drugim przypadku ich produkcja wymaga fabrycznego profilowania szyny, co zwiększa koszty. Ze względu na kształt schodów wyróżniamy urządzenia dźwigowe prosto- i krzywoliniowe.

Krzesełko schodowe – cena

Koszt założenia wózka do jazdy po schodach jest znacznie niższy, niż w przypadku montażu tradycyjnej windy dla niepełnosprawnych. Jego finalna wartość zależy od: długości i kształtu schodów, materiału, z jakiego zostały wykonane oraz miejsca montażu krzesełka transportowego. Cena najtańszego modelu windy przy schodach prostych – HomeGlide, o 4,5 metrowej szynie wynosi ok. 8,5 tys. zł za jedno krzesełko do transportu chorych po schodach. Cena krzesła transportowego używanego jest jeszcze niższa i może wynosić nawet 5-6 tys. zł. Warto pamiętać, że koszt montażu windy na schody będzie mniejszy średnio o 65-85%, jeżeli skorzystasz z dofinansowania dla osób niepełnosprawnych ze środków PFRON.

Dofinansowanie PFRON.
Jak uzyskać dofinansowanie na zakup platformy?

Winda na schody czy schodołaz – co wybrać?

Zanim zdecydujesz się na zakup krzesła transportowego – używanego lub nowego, sprawdź, czy w pełni odpowiada ono Twoim potrzebom. Może się bowiem okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie wybór schodołazu niż krzesła do transportu chorych po schodach. Cena mobilnego transportera jest niższa niż samobieżnego fotelika, lecz pamiętaj, że nie można go traktować jako tańszego odpowiednika windy poruszającej się po schodach.
Czym zatem różni się on od krzesła schodowego? Dowiedz się, analizując poniższe porównanie.

Krzesełko schodowe:

  • jest montowane na stałe,
  • umożliwia przemieszczanie się po schodach bez pomocy opiekuna,
  • pozwala na wygodne i bezpieczne pokonywanie stopni,
  • nie wymaga wysiłku związanego z przemierzaniem schodów,
  • podlega pod pełny nadzór UDT (a więc wymaga odbioru technicznego i regularnych kontroli).

Schodołaz:

  • jest urządzeniem mobilnym,
  • służy do przewożenia po schodach osób na wózkach inwalidzkich,
  • wymaga pomocy opiekuna,
  • w zależności od wybranego modelu może, lecz nie musi wymagać od opiekuna użycia siły,
  • nie podlega pod nadzór UDT.

Likwidacja barier niskim kosztem

Niezależnie od tego, które urządzenie wybierzesz, spróbuj uzyskać dofinansowanie do jego zakupu ze środków PFRON. Otrzymanie finansowego wsparcia dla osób niepełnosprawnych pozwoli Ci zmniejszyć wydatki i jednocześnie zastosować rozwiązanie optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb. Jeżeli chciałbyś uzyskać więcej informacji na temat założenia krzesełka schodowego lub zakupu czy wypożyczenia schodołazu, skontaktuj się z ekspertem z Wind Schodowych.

Czekamy na Twojego e-maila (zapytanie@windy-schodowe.pl) lub telefon: +48 692 44 94 74, +48 608 445 819, +48 606 686 002.
Zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z naszym doradcą.
Sprawdź ofertę najlepszych na rynku krzesełek schodowych