Czym różni się krzesełko schodowe Otolift Two od Otolift Modul Air?

Krzesełka na schody

Czym różni się krzesełko schodowe Otolift Two od Otolift Modul Air?

Marką krzesełek schodowych, która wybierana jest często w przypadku schodów zabiegowych oraz kręconych, jest holenderska marka Otolift. W naszej ofercie dostępne są dwa modele tej firmy: Two oraz Modul Air. Oba krzesełka przeznaczone są do montowania wewnątrz budynków i posiadają wiele wspólnych cech. Stojąc przed wyborem krzesełka schodowego, warto jednak wiedzieć, czym te krzesełka różnią się między sobą.

O specyfikacji każdego krzesełka można dokładnie poczytać tutaj: Otolift Two oraz Otolift Modul Air

Krzesełko schodowe Otolift Two i Otolift Modul Air – budowa szyny i czas realizacji

Model Otolift Modul Air jest młodszym urządzeniem, które weszło do naszej oferty w 2016 roku, Otolift Two pojawił się natomiast ponad 10 lat temu, ponieważ w 2010 roku. Tor jezdny Otolift Two jest wykonywany na indywidualne zamówienie, dlatego ważne jest precyzyjne wykonanie pomiarów, rzutu schodów oraz przygotowanie materiałów wizualnych, na bazie których powstaje szczegółowy projekt.

W przypadku Otolift Modul Air szyna budowana jest ze specjalnych gotowych elementów. Modułowa budowa szyny jezdnej przekłada się tym samym na krótszy czas realizacji zamówienia, który wynosi 3-4 tygodnie. W przypadku Otolift Two jest to z reguły od 5 do 7 tygodni.

Krzesełko schodowe Otolift Two i Otolift Modul Air – bezpieczeństwo i komfort

Oba modele tych krzesełek na schody posiadają czujniki wykrywające przeszkody powodujące zatrzymanie jazdy oraz wyposażone są w pasy bezpieczeństwa. W obu przypadkach krzesełko może zostać wyposażone w funkcję automatycznego obkręcania siedziska, co przekłada się na bardziej komfortowe użytkowanie. Krzesełko schodowe Otolift Modul Air w odróżnieniu od Otolift Two wyposażone jest jednak w funkcję “Reverse drive”, która umożliwia przemieszczanie się krzesełkiem tyłem w kierunku jazdy. Innowacyjna funkcjonalność świetnie sprawdza się w przypadku wąskich schodów.

Krzesełko schodowe Otolift Two i Otolift Modul Air – specyfikacja i wymagania techniczne

Te dwa krzesełka różnią się specyfikacją oraz wymaganiami dotyczącymi schodów, na których będą montowane. Otolift Two może przewozić cięższe osoby, ponieważ posiada udźwig do 130 kg, podczas gdy Otolift Modul Air przeznaczony jest dla osób ważących maksymalnie 125 kg. Różnice pojawiają się również w przypadku miejsca do siedzenia – przestrzeń między podłokietnikami w przypadku Otolift Two wynosi 42 cm, a Otolift Modul Air 45 cm. Nieznaczne różnice ma również głębokość siedziska, gdyż w przypadku pierwszego modelu wynosi 62 cm, a w przypadku drugiego 63,5 cm.

Całkowita wysokość Otolift Two to 96 cm, a kąt nachylenia schodów to maksymalnie 65 stopni, podczas gdy drugi model posiada 94 cm wysokości i można zamontować go na schodach o maksymalnym nachyleniu 70 stopni. Na uwagę zasługuje również wymagane miejsce do instalacji obu krzesełek na schody. W tym przypadku różnice są bardziej znaczące, gdyż Otolift Two można zamontować na schodach szerszych – minimum 90 cm, w porównaniu z Otolift Modul Air, który można już zamontować na schodach o szerokości 66 cm. Pierwszy z modeli wymaga również większej przestrzeni na dole schodów, ponieważ ok. 55 – 65 cm, w przypadku drugiego jest to 51 cm.