Krzesełko dla niepełnosprawnych – tani sposób na likwidację barier architektonicznych

Krzesełko dla niepełnosprawnych – tani sposób na likwidację barier architektonicznych

Bariery architektoniczne przestają być problemem, jeśli ma się krzesełko schodowe, które pomaga w pokonaniu schodów. Po jego zamontowaniu pokonanie schodów we własnym zakresie staje się niezwykle proste i szybkie. Jest to ogromne ułatwienie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Korzystają z niego zarówno osoby dorosłe, przede wszystkim seniorzy, jak i dzieci. Krzesełko schodowe może zostać zainstalowane w pomieszczeniach jak i na zewnątrz budynku. Jest to świetna opcja, która podnosi komfort i jakość codziennego życia, szczególnie osobom niepełnosprawnym.

Krzesełko schodowe na szynie prostej
Dwa krzesełka na szynie prostej

Krzesełko schodowe sposobem na zlikwidowanie barier architektonicznych

Zdarza się tak, że nie można w pełni korzystać z całej powierzchni domu ze względu na bariery architektoniczne i ograniczoną sprawność. Osoba, która nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, nie ma możliwości wejścia na wyższą kondygnację bez dodatkowej pomocy. Można jednak ułatwić jej to zadanie, wystarczy zamontować krzesełko schodowe. Doświadczeni fachowcy zrobią to w ciągu paru godzin, nawet w przypadku schodów o skomplikowanej konstrukcji. Będzie to rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mogą się swobodnie poruszać z powodu różnych niedomagań.

Jakie są zalety krzesełka schodowego?

Urządzenie dźwigowe montuje się bezpośrednio na stopniach schodów. Na krzesełku można wygodnie usiąść, zapiąć się pasami i wjechać na piętro lub z niego zjechać. Działania te nie są skomplikowane. Krzesłem steruje się z poziomu przycisków, na podłokietniku, lub pilota zdalnego sterowania. Krzesełko schodowe zostać zamontowane na schodach prostych i zabiegowych. Krzesełko schodowe jest niewielkich wymiarów. Nie zajmuje wiele miejsca. Sprawdzi się wobec tego nawet na wąskich schodach. Porusza się po specjalnej szynie zajmującej kilka centymetrów przestrzeni schodów. Pozostali domownicy mogą wobec tego swobodnie poruszać się po schodach, bo zostaje miejsce do wchodzenia.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe
Krzesełko schodowe cena

To urządzenie dźwigowe to świetne rozwiązanie zarówno do domowego zacisza, jak i do likwidacji barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej. Do wyboru są rozmaite modele krzeseł, dzięki czemu nie ma problemu z dopasowaniem do konkretnego rodzaju schodów. Korzystanie z krzesełka schodowego jest w pełni bezpieczne. Można liczyć na wygodne oparcie i na pasy bezpieczeństwa. Krzesełko jest także wyposażone w różne czujniki, które wykrywają rozmaite przeszkody na drodze. Można liczyć także na zasilanie akumulatorowe, dzięki czemu przerwa w dostawie prądu nie stanowi problemu. W przypadku jego braku nadal można korzystać z urządzenia pokonującego bariery architektoniczne.

Ile kosztuje krzesełko schodowe?

Ceny krzesełek schodowych są mocno zróżnicowane. Na ich wysokość wpływa wiele czynników. W pierwszej kolejności należy określić swoje indywidualne potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe. Najtańsze są krzesełka na torze prostym. Można kupić je już za 11 000 zł. Z kolei windy schodowe na torze krzywoliniowym mogą być trzykrotnie droższe. Wynika to z tego, że wykonuje się szynę jezdną po której jeździ krzesełko na zamówienie u producenta. Szyna jest idealnie dopasowana do konkretnych schodów. Za krzesełko schodowe na torze krzywoliniowym będzie trzeba zapłacić co najmniej 33 000 zł.

Może być to dla kogoś spory wydatek, dlatego można pomyśleć o dobrej jakości modelach używanych. Jest także skuteczny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Należy złożyć stosowny wniosek o przyznanie dofinansowania z PFRON. Jest to forma wsparcia finansowego, które oferuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki są przyznawane osobom, które potrzebują urządzenia do zlikwidowania bariery architektonicznych. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że dofinansowanie PFRON obejmuje wyłącznie zakup nowego urządzenia.