KOSZTY ZAKUPU KRZESEŁKA SCHODOWEGO SĄ DLA CIEBIE ZBYT DUŻE? POMYŚL NAD ZAKUPEM UŻYWANEJ WINDY SCHODOWEJ.

KOSZTY ZAKUPU KRZESEŁKA SCHODOWEGO SĄ DLA CIEBIE ZBYT DUŻE? POMYŚL NAD ZAKUPEM UŻYWANEJ WINDY SCHODOWEJ.

Dosyć często cena krzesełka schodowego to duży wydatek w domowym budżecie – czasami wręcz zbyt duży jak na nasze polskie realia. W sytuacji kiedy stwierdzimy potrzebę posiadania tego rodzaju urządzenia dźwigowego, a nie mamy wystaraczająco dużo środków finansowych warto wziąć pod uwagę możliwość zakupu używanego krzesełka schodowego.

 

Niekiedy wyrażenie „używane” kojarzy się negatywnie z obawy na stan techniczny przedmiotów bądź ich niekompletność. Często jednak są to pełnowartościowe produkty czy urządzenia i tak na pewno jest w przypadku krzesełek schodowych firmy Acorn – zdjęcie obok pokazuje jak wygląda krzesełko fabrycznie nowe oraz używane – tak na prawdę nie widać żadnej różnicy.
Po pierwsze pamiętajmy o tym, że na nowe tego typu urządzenia producent daje dożywotnią gwarancję (z wyjątkiem siedziska, które podczas użytkowania zwyczajenie się wyciera oraz akumulatorów, które po 4-5 latach należy wymienić na nowe – koszt to około 400 zł). Skoro więc nowe krzesełko schodowe posiada dożytownią gwarancję to urządzenie, które ma 4-6 lat zasadniczo nie powinno się bardzo różnić od wersji nowej.
Jedyną widoczną różnicą jest cena używanej windy krzesełkowej, która jest znacznie mniejsza – na polskim rynku udaje się kupić używane krzesełka na szynie prostej w cenie ok 5-6 tys zł.

Używany podnośnik schodowy jest po tzw. generalnym przeglądzie technicznym – podzespoły, które się zużyły zostały wmienione na nowe lub zregenerowane. Dzięki temu urządzenie jest w 100% sprawne i bezpieczne. Posiada ono tzw. 3-miesięczną gwarancję rozruchową producenta. Firmy oferujące te urządzenia często dają na nie 12-miesięczną gwarancją, ponieważ doskonale wiedzą, że solidne wykonanie krzesła schodowego wnosi bardzo niewielie ryzyko jakiejkolwiek awarii. Tak również jest w przypadku używanych krzesełek dźwigowych oferowanych przez firmę Windy Schodowe – na używane windy schodowe instalowane przez tę firmę klient otrzymuje roczną gwarancję.
Za niewielką dopłatą często istnieje możliwość wydłużenia okresu gwarancyjnego do 2 lat i wówczas za bardzo rozsądne pieniądze otrzymujemy praktycznie nowe krzesełko schodowe.

Ważną kwestią jest to, że w wersji używanej są dostępne jedynie krzesła schodowe na szynie prostej. Nie da się kupić używanej windy krzesełkowej na schody kręcone lub zabiegowe. Wynika to z tego, że każde schody są nieco inne i szyna jest profilowana fabrycznie pod konkretne schody, a w związku z tym windy krzesełkowe na torze krzywoliniowym są dosyć drogie.
Jest to ważny argument, który należy wziąć pod uwagę przy rozważaniu w jaki sposób można zniwelować barierę architektoniczną w postaci tzw. schodów zabiegowych – np. dwubiegowych.
Otóż czasami lepiej i taniej jest kupić dwa używane krzesełka schodowe na szynie prostej niż jedno na torze krzywoliniowym. Jeżeli pod uwagę weźmiemy dwa krzesła używane (na szynie prostej) to cena z pewnością będzie mniejsza niż jednego krzesełka na szynie krzywoliniowej – polecamy artykuł opisujący ten problem – Elektryczne krzesełka schodowe na schody dwubiegowe„.
Ponadto, w momencie kiedy podnośnik schodowy staje się niepotrzebny w naszym domu to możemy spokojnie go sprzedać – na pewno znajdą się schody podobne do naszych – co najwyżej trzeba będzie skrócić lub wydłużyć szynę.
Inną opcją mogącą znacznie obniżyć koszty zainstalowania krzesła schodowego na schodach zakręconych jest zainstalowanie tzw. podestu do lądowania.

Poniżej pokazujemy film, na którym widać używane krzesełko schodowe Acorn.