Grupa inwalidzka – jak uzyskać?
Niepełnosprawność pociąga za sobą wiele ograniczeń, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj wiąże się też z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów, m.in. na likwidację barier architektonicznych. Dzięki uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności możesz jednak otrzymać dofinansowanie PFRON, które ułatwi Ci sprostanie codziennym wyzwaniom. Grupa inwalidzka – przeczytaj jak uzyskać.
Przeczytaj artykuł w 5 minut i dowiedz się:
- po pierwsze czym się różni stopień niepełnosprawności od grupy inwalidzkiej,
- po drugie jak uzyskać grupę inwalidzką krok po kroku,
- po trzecie dlaczego warto starać się o uzyskanie dofinansowania PFRON.
Stopień niepełnosprawności a grupa inwalidzka
Obydwa terminy oznaczają to samo i dają identyczne przywileje – różnią się jedynie nazewnictwem. Z czego wynika więc podwójna terminologia? Grupy inwalidzkie były przyznawane przed 1 stycznia 1998 r. Po tym terminie wdrożono system orzecznictwa o niepełnosprawności, który funkcjonuje do dzisiaj.
Dzieli się on na 2 rodzaje orzecznictw:
- do celów rentowych (w którym przeważnie uczestniczą komisje lekarskie ZUS-u i KRUS-u),
- do celów pozarentowych (realizowane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności).
W drugim przypadku, w zależności od stopnia sprawności organizmu, możesz otrzymać orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, które odpowiadają I, II i III grupie inwalidzkiej.
Grupa inwalidzka – jak uzyskać krok po kroku?
Proces wystąpienia o orzeczenie o niepełnosprawności nie jest skomplikowany. Aby uzyskać grupę inwalidzką, która pozwoli Ci kupić taniej krzesło schodowe lub platformę dla osób niepełnosprawnych, wystarczy:
-
pobrać wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności
Dokument znajdziesz na stronie internetowej CPR-u, MOPS-u, MOPR-u lub urzędu miasta właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Przykładowo: mieszkańcy Warszawy mogą pobrać wniosek tutaj: https://wcpr.pl/nasze-uslugi/osoby-niepelnosprawne/orzekanie-o-niepelnosprawnosci;
-
wypełnić wniosek i dołączyć załączniki
Dodatkowa dokumentacja obejmuje aktualne zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności i dokumentację medyczną w kopiach poświadczonych za zgodność z oryginałem;
-
złożyć dokumenty w Powiatowym Zespole Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
-
poczekać na wezwanie na komisję
-
odebrać decyzję o uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności
Jego dostarczenie zajmuje zwykle 2 tygodnie.
Dofinansowanie PFRON – sposób na obniżenie kosztów likwidacji barier
Uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności sprawi, że otrzymasz dodatkowe przywileje. Jednym z nich jest możliwość zdobycia dofinansowania na likwidację barier architektonicznych ze środków PFRON.
Mogą się o nie starać osoby, które:
- mają trudności w poruszaniu się,
- posiadają lekki, umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. W przypadku osób poniżej 16 r.ż. wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności,
- są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, w której występują bariery architektoniczne, albo uzyskają zgodę właściciela na założenie krzesełka schodowego, platformy dla osób niepełnosprawnych, podnośnika pionowego lub windy pionowej.
Dofinansowanie z PFRON to ogromne wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych. Jego uzyskanie pozwoli Ci obniżyć koszty likwidacji barier nawet o 95%!
Skontaktuj się z naszym ekspertem, by dowiedzieć się, ile możesz zaoszczędzić, jeśli sfinansujesz zakup windy schodowej objętej dofinansowaniem PFRON.
FAQ
Jak uzyskać grupę inwalidzką?
Aby wystąpić o orzeczenie o niepełnosprawności:
- pobierz i wypełnij odpowiedni wniosek, który znajdziesz na stronie internetowej CPR-u, MOPS-u, MOPR-u lub urzędu miasta właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania,
- dołącz do wniosku dokumentację medyczną i zaświadczenie o stanie zdrowia,
- dostarcz wszystkie dokumenty do Powiatowego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności,
- poczekaj na wezwanie na komisję,
- odbierz decyzję o uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności.
Dlaczego warto wystąpić o orzeczenie o niepełnosprawności?
Dzięki otrzymaniu orzeczenia uzyskasz dostęp do szeregu przywilejów, które są uzależnione od Twojego stopnia niepełnosprawności.
Oto przykłady kilku z nich:
- po pierwsze możliwość ubiegania się o dofinansowanie PFRON na likwidację barier architektonicznych (jego uzyskanie pozwoli Ci kupić windę schodową nawet o 95% taniej),
- po drugie ulgi komunikacyjne w PKP, PKS-ie i komunikacji miejskiej,
- po trzecie dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych i zaopatrzenia ortopedycznego,
- po czwarte dodatkowy urlop wypoczynkowy i przerwę w pracy,
- po piąte kartę parkingową,
- po szóste dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny.