JAK POKONAĆ SCHODY Z WÓZKIEM INWALIDZKIM – CENA WINDY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

JAK POKONAĆ SCHODY Z WÓZKIEM INWALIDZKIM – CENA WINDY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Osoby w pełni sprawne nawet nie zdają sobie sprawy z tego jak wiele schodów pokonują codziennie. Kilka stopni w pracy lub szkole, dwa stopnie schodów do sklepu spożywczego lub nawet zejście z drugiego bądź trzeciego piętra nie stanowi dla takich osób żadnej trudności. Jednak każdego z nas może spotkać nieszczęście, które spowoduje, że będziemy się zastanawiać nad pokonaniem każdego, nawet najmniejszego schodka.

Schody, schody – wszędzie schody – jak je pokonać?

Jak pokonać schody na wózku inwalidzkim? Oto jest pytanie. Wiele z potrzebujących osób nie zna dostępnych rozwiązań. Panuje również przekonanie, że każdy rodzaj urządzenia do transportu osoby wraz z wózkiem inwalidzkim musi być drogi. W niniejszym artykule spróbujemy rozprawić się z tymi poglądami. Pokażemy jakie rodzaje wind do transportu osób niepełnosprawnych są dostępne w naszym kraju oraz jakie są poziomy cenowe za poszczególne urządzenia do transportu osób niepełnosprawnych.

Wiele urządzeń, które tutaj przedstawimy było już opisywanych wcześniej na naszej stronie internetowej – kliknij w link „Blog„, aby znaleźć artykuły, które Cię zainteresują. W przypadku pytań lub ewentualnych niejasności, które mogą pojawić się podczas czytania tego artykułu zapraszamy do kontaktu z nami – postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące tematu likwidacji barier architektonicznych.

Schodołazy

Schodołazy, szczególnie te używane są jednym z tańszych sposobów na bezpieczne przewiezienie osoby na wózku inwalidzkim. Schodołazy dzielimy na kroczące oraz gąsienicowe. Schodołazy kroczące mogą być używane nawet na dosyć ciasnych i wąskich schodach. Ten rodzaj schodołazów występuje w komplecie ze specjalnym fotelikiem bądź wózkiem inwalidzkim. Cena używanego schodołazu kroczącego może wynosić od 3000 zł w górę. Jedynym mankamentem tego urządzenia jest to, że podczas jazdy pewną część ciężaru osoby wwożonej trzeba utrzymać na rękach. Warto pamiętać o tym decydując się na ten rodzaj transportu.
Innym rodzajem schodołazów są schodołazy gąsienicowe. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu, schody pokonują niemalże samodzielnie, jednak potrzebują w miarę szerokich schodów oraz dużej ilości miejsca na zakrętach. Również nachylenie schodów nie może być duże. Ten rodzaj schodołazów także występuje w wersji używanej – tutaj cena może wynosić około 6000 zł za urządzenie używane oraz około 12-14 tysięcy zł o nowy schodołaz gąsienicowy.
Niewątpliwą zaletą schodołazów jest to, że można je wypożyczyć, aby przetestować to rozwiązanie w swoim domu – dzięki temu dosyć małym kosztem możemy sprawdzić jaki takie rozwiązanie sprawdza się w naszym przypadku.

Więcej informacji odnośnie wypożyczenia schodołazów znajdą Państwo na stronie www.uzywane-schodolazy.pl

Film pokazujący działanie schodołazu gąsienicowego:

Film pokazujący działanie schodołazu kroczącego:

Krzesełka schodowe

Krzesła dźwigowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Nasza strona internetowa jest w większości poświęcona temu rodzajowi wind schodowych. Są one świetnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o bezpieczne i sprawne transportowanie osoby niepełnosprawnej po schodach. Krzesełko schodowe porusza się na szynie jezdnej, która jest na stałe przymocowana do schodów. Posiada ono własny napęd i potrafi bezpiecznie wwieźć osobę o wadze nawet do 150 kg – chociaż standardowy udźwig większości krzesełek schodowych to 130 kg.


Rozróżniamy krzesełka schodowe poruszające się po szynie prostej oraz krzywoliniowej. Te pierwsze są znacznie tańsze, a dodatkowo niekiedy można je spotkać w wersji używanej. Najbardziej popularne a jednocześnie bardzo konkurencyjne cenowo jest krzesełko schodowe marki Acorn, model Superglide 130 – na tej stronie znajdziecie więcej informacji odnośnie tego krzesełka schodowego: www.windy-schodowe.pl/oferta/krzesla-schodowe-dla-osob-starszych/6/krzeselka-schodowe-acorn-superglide. Cena krzesełka schodowego na schody proste to około 8-9 tys zł. Krzesełka schodowe krzywoliniowe (np. model Otolift TWO) są zawsze robione na zamówienie – tutaj nie ma urządzeń używanych. Ceny takich rozwiązań zaczynają się od około 25 tysięcy złotych i zazwyczaj są one kupowane w ramach dofinansowań z PFRON jakie są przyznawane osobom niepełnosprawnym.

Film pokazujący działanie krzesełka schodowego na szynie prostej:

Film pokazujący działanie krzesełka schodowego krzywoliniowego:

Platformy przyschodowe

Platformy schodowe podobnie jak krzesełka możemy podzielić na urządzenia prosto- i krzywoliniowe. Podobnie także jak w krzesełkach na rynku dostępnych jest kilka modeli jednego i drugiego rodzaju. Platformy proste można czasami spotkać w wersji używanej – szczególnie dobrze pod tym względem radzi sobie model Logic, który jest jednym z tańszych modeli platform schodowych – tutaj więcej o tym urządzeniu. Platforma schodowa jest urządzeniem o dużym udźwigu (nawet do 300 kg), które potrafi przewieźć po schodach osobę niepełnosprawną wraz z wózkiem inwalidzkim. Platformy schodowe są także na stałe instalowane do schodów (lub do ściany znajdującej się obok schodów), jednak potrzebują one dosyć dużo miejsca w porównaniu do wyżej wymienionych urządzeń służących do niwelowania barier architektonicznych. Zarówno szerokość schodów jak i ilość miejsca na dole przed schodami musi być naprawdę duża.

Cena za platformę schodową na szynie prostej może wynosić od około 25-30 tysięcy złotych w górę. Platformy przyschodowe poruszające się po torze krzywoliniowym są jeszcze droższe. To o czym warto pamiętać to, aby nie kupować modeli tanich – podobną zasadą zresztą dobrze jest się kierować przy codziennych wyborach. Jeżeli dane urządzenia ma nam służyć długo i chcemy codziennie go bez problemu używać to dobrze jest zakupić windę schodową, która jest sprawdzona i dobrej jakości – np. platformy schodowe Ascendor. Warto mieć zapewnioną dłuższą gwarancję oraz szybki serwis. Taka sama zasada powinna nas prowadzić przy zakupie także krzesełek schodowych bądź schodołazów.

Film pokazujący działanie platformy schodowej na szynie prostej:

Film pokazujący działanie platformy przyschodowej krzywoliniowej:

Podnośniki pionowe

Podnośniki pionowe to niejako zamiennik platformy schodowej. Często schody są za wąskie na montaż platformy, lub istnieje obok schodów naturalne miejsce przeznaczone do zainstalowania takiej małej windy. Ceny podnośników podnoszących na wysokość do 3 metrów są bardzo zbliżone do cen platform schodowych.
Podnośniki pionowe to bardzo szeroki temat – występują modele zasilane silnikiem trójfazowym oraz z jednej fazy. Są podnośniki hydrauliczne, łańcuchowe i śrubowe. Generalna zasada jest taka, że koszt serwisowania podnośnika pionowego jest z reguły wyższy niż platformy schodowej, natomiast ostateczną ceną określa firma dostarczająca tego rodzaju urządzenie po zapoznaniu się z konkretnymi warunkami panującymi w danym miejscu.

Kompleksowe porównanie platform schodowych i podnośników znajdziecie w tym artykule: http://www.windy-dla-niepelnosprawnych.pl/2017/04/platforma-schodowa-czy-podnosnik-pionowy.html – osoby zainteresowane zapraszamy do zapoznania się z tym materiałem.

 

Film pokazujący działanie pionowego o małej wysokości podnoszenia: