Garść informacji ogólnych o platformach schodowych

Platforma schodowa w domu

Garść informacji ogólnych o platformach schodowych

Platforma schodowa do transportu osób niepełnosprawnych stanowi drugą grupę urządzeń obok krzesełek schodowych jaka znajduje się w ofercie naszej firmy. Są to platformy na torze prostoliniowym i krzywoliniowym. Posiadamy w ofercie platformy firmy Ascendor PLG7 i PLK8. Są to urządzenia bardzo dobrej jakości, estetyczne i z wieloletnią gwarancją.

Do czego służą platformy schodowe?

Platformy schodowe służą do transportu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Platforma schodowa w przeciwieństwie do krzesła schodowego w sposób całkowity likwiduje barierę architektoniczną. Platforma schodowa pozwala na transport osoby wraz z wózkiem inwalidzkim. Czyli platforma schodowa pozwala osobie na wózku inwalidzkim całkowicie samodzielnie pokonanie schodów. Osoba na wózku inwalidzkim podjeżdża pod schody i sama dostaje się na platformę, aby pokonać schody. Oczywiście czasami jest tak w praktyce, że jest ograniczony dostęp do platformy a jej użycie wymaga pomocy od osoby trzeciej.

Platforma schodowa Ascendor

Platforma schodowa – aspekty techniczne

Platforma schodowa ma większy udźwig niż krzesło schodowe. Jest ona wyższe niż 200 kg. W przypadku Platform Ascendora to jest 220 kg i może być podwyższone do 300 kg. Platformy schodowe montuje są na szynie jezdnej. Szynę tą zakotwiczamy do ściany lub do słupków samonośnych. Występuje tutaj zatem różnica w stosunku do krzesełek schodowych. W krzesełkach schodowych tor jezdny montujemy do stopni schodów. Często jeżeli jest to ściana słaba, która nie jest ścianą nośną to wtedy montujemy jako firma słupki do stopni schodów. Na tych słupkach dopiero wtedy przyczepiamy szynę jezdną. Słupki wykonuje się z metalu. Dwa słupki z reguły stoją przed schodami na zrobionym fundamencie. Szyny jezdnej nie możemy montować do poręczy czy do ściany. Słupki mogą być pomalowane na dowolny kolor.

Ile musimy mieć miejsca pod montaż?

W platformie schodowej szyna jezdna wychodzi dużo bardziej przed schody niż w przypadku krzesełka schodowego. Zazwyczaj jest to około 120 cm. Zależy to od modelu platformy czy od kąta nachylenia schodów. Zakłada się, że w przypadku platformy schodowej powinniśmy mieć na dole przed pierwszym stopniem co najmniej 150 cm, aby się tam ta platforma zmieściła. W takiej sytuacji należy także stosować tak zwany najazd frontowy, czyli zastosować możliwy najazd osoby na wózku inwalidzkim na platformę schodową za pomocą trzeciej rampy najazdowej. Sytuacją optymalną jest sytuacja gdzie przed schodami mamy około 250 cm przed pierwszym stopniem. Wówczas platforma zjeżdża przed schody a my mamy miejsce aby najechać na platformę wózkiem inwalidzkim.

Platforma schodowa w domu

Jaki jest sposób sterowania platformą?

Platforma możemy złożyć, jeżeli się jej nie używa. Grubość platformy zależy od sposobu montażu szyny jezdnej i od modelu. Grubość tej platformy wynosi od 25 cm do nawet 40 cm. Tak więc platforma w jakiś sposób zawęża schody. Sposób sterowania to zazwyczaj jest to sterowanie elektroniczne. W postaci pilotów zdalnego sterowania lub tak zwanych kasetek przywoławczych, które wiszą na górnym lub dolnym przystanku. Za pomocą tych kasetek i pilota platformę można przywołać, przemieścić w górę lub w dół, złożyć i rozłożyć.

Jak zasilana jest platforma schodowa?

Platforma schodowa jest zasilana z akumulatorów. Oczywiście jest ich trochę więcej niż w przypadku krzesełka schodowego. Są one też o większej pojemności, gdyż mamy tutaj większe udźwigi i większe moce silników. Zasada działania jest taka sama. Mamy silnik prądu stałego, mamy akumulatory, mamy przekładnię ślimakową, samohamowną. Ten silnik zasila tą przekładnię, a przekładnia za mocą koła zębatego wciąga  platformę na górę i na dół. W zestawie mamy ładowarkę, która doładowuje platformę kiedy platforma znajduje się na punktach ładowania. Jest to zazwyczaj proces bezobsługowy. Ładowarka jest podłączona pod przewód czy pod gniazdko jednofazowe. Pobór mocy mamy na poziomie 1.5 ampera.

Czy można zamontować platformę na zewnątrz budynku?

Platformy schodowe mogą być montowane wewnątrz budynku jak i na zewnątrz. Platformy schodowe Ascendor są faktycznie robione jako urządzenia na zewnątrz. Czyli mikroprzełączniki i płyta sterująca są specjalnie robione pod warunki zewnętrzne. Platformy mogą być na torze prostoliniowym jak i na torze krzywoliniowym. Platforma może pokonywać zakręty a także kilka kondygnacji. Platformy schodowe krzywoliniowe są zawsze robione pod konkretne zamówienie, pod konkretne schody. Trzeba narysować projekt, który potem fabryka wykonuje. Platforma schodowa Ascendor kosztuje od 45 tys złotych w górę. Cena ta zawiera koszt samej platformy, koszty związane z dostawą i montażem samej platformy. Platformy krzywoliniowe są zazwyczaj droższe.