DOSTOSOWANIE KLATKI SCHODOWEJ W BLOKU DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

DOSTOSOWANIE KLATKI SCHODOWEJ W BLOKU DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

W naszym kraju w blokach mieszka mnóstwo osób (badania mówią, że prawie połowa naszych rodaków mieszka w mieszkaniu, w bloku), wiele z nich to osoby starsze i niepełnosprawne mające trudności z poruszaniem się. Niby każdy nowy budynek wielorodzinny posiada windę, ale jest przecież cała masa starych bloków, gdzie nawet jeżeli winda istnieje, to i tak czają się na takie osoby bariery architektoniczne w postaci kilku schodków, wysokich parterów i innych utrudnień.

Najczęstszym problemem jaki spotykają osoby niepełnosprawne mieszkające w bloku, to całkowity brak windy lub tzw. wysoki parter, czyli kilka stopni schodów, prowadzących od wejścia do poziomu gdzie jest mieszkanie lub winda. Standardem niemalże wszędzie jest ciasna klatka schodowa – mała ilość miejsca na dole przed schodami i wąskie schody. Pomimo tego, że istnieją na polskim rynku urządzenia do transportu osób na wózkach inwalidzkich to z uwagi na małą ilość miejsca nie każde z tych urządzeń da się zainstalować na takiej ciasnej klatce schodowej w bloku.

Idealnym rozwiązaniem jest platforma schodowa Ascendor PLG7 – ten rodzaj windy schodowej posiada wiele zalet, które sprawiają, że platformy schodowe Ascendor są bardzo często instalowane na klatkach schodowych w blokach. Ascendor PLG7 to platforma schodowa, która zajmuje bardzo mało miejsca – zarówno na wprost przed schodami (na dolnym przystanku) jak i po złożeniu, kiedy to odstaje od ściany jedynie na 25 cm. Kolejnym czynnikiem, który powoduje, że jest ona wyjątkowo chętnie wybierana przez osoby niepełnosprawne mieszkające w blokach to, jej konstrukcja – po złożeniu urządzenia zostaje całkowicie zablokowany dostęp do panelu sterowania – dzięki temu nikt, kto nie posiada pilota nie jest w stanie rozłożyć platformy, a tym samym nią pojechać. Taka konstrukcja sprawia również, że ta winda jest wyjątkowo odporna na różnego rodzaju akty wandalizmu.

Platforma schodowa Ascendor PLG7 porusza się po torze jezdnym montowanym do ściany lub na słupkach – najczęściej w bloku obok schodów jest ściana nośna, która umożliwia przymocowanie toru jezdnego do niej właśnie – dzięki temu szerokość schodów jest zawężona jedynie o 10 cm – bardzo często jest możliwość zdemontowania poręczy, która znajduje się po przeciwnej stronie schodów, przez co szerokość schodów po montażu jest taka sama jak przed montażem windy. Co więcej górna rurka toru jezdnego stanowi również funkcję poręczy – jest to element niebrudzący o średnicy takiej jak większość pochwytów. Warto dodać, że tor jezdny jest w całości wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki czemu wygląda bardzo elegancko i ładnie komponuje się do większości wnętrz.
Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść platformy Ascendor jest jej cicha praca – podczas jazdy głośność nie jest większa niż 63 decybele – oraz pełna automatyka. Osoby niepełnosprawne, porszujące się na wózku elektrycznym i mające dysfunckję kończyn górnych świetnie sobie radzą z użytkowaniem tego urządzenia – każda operacja może być wykonana przy użyciu pilota zdalnego sterowania.

Jeżeli z jakiś względów (finansowych lub technicznych) okaże się, że nie można zamontować platformy schodowej na klatce schodowej to zawsze warto rozważyć zakup krzesełka schodwego lub schodołaza.

Więcej szczegółów na temat fotelików schodowych na torze prostym lub krzywoliniowym znajdą Państwo na stronie windy schodowe – krzesełka schodowe, natomiast odnośnie schodołazów, możliwości ich zakupu lub wypożyczenia można poczytać na stronie używane schodołazy – gorąco polecamy powyższe strony.

Poniżej przedstawiamy filmy pokazujące platformę schodową Ascendor PLG7 podczas pracy: