Czy krzesełka schodowe są bezpieczne?

Czy krzesełka schodowe są bezpieczne?

Czy krzesełka schodowe są bezpieczne?

Krzesełka schodowe w dużym stopniu ułatwiają przemieszczanie się po schodach osobom, które mają trudności w tym zakresie. Wybierane przez seniorów oraz niepełnosprawnych mogą budzić jednak wątpliwości co do tego, czy są bezpiecznymi urządzeniami. Dzisiaj postaramy odpowiedzieć na pytanie o to, czy krzesełka na schody dla niepełnosprawnych są bezpieczne i użytkowanie ich nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

Bezpieczeństwo krzesełek schodowych – automatyczne zatrzymywanie

Strome albo wąskie schody to szczególna uciążliwość dla osób z dysfunkcjami ruchu. Przemierzenie takiego typu dystansu jest dla nich niemożliwe albo bardzo trudne. Umożliwiając takim osobom pokonywanie stopni w bezpieczny sposób, rodziny wspólnie decydują się na montowane krzesełek schodowych. Jednym z zabezpieczeń, w które są wyposażane te urządzenia, jest funkcja automatycznego zatrzymywania krzesełka po napotkaniu przeszkody. Jeżeli któryś z domowników położy na stopniu torebkę, siatkę z zakupami czy jakikolwiek inny przedmiot, krzesełko będące w ruchu, automatycznie zatrzyma się. Nie dojdzie tym samym do wciągnięcia i zablokowania urządzenia.

czy krzesła schodowe są bezpieczne?

Bezpieczeństwo krzesełek schodowych – automatyczne obracanie siedziska

Drugą przydatną funkcją, w którą wyposażane są krzesełka na schody dla niepełnosprawnych i seniorów, jest automatyczne obracanie siedziska. Dzięki tej opcji można wygodnie usiąść na stacji startowej i po dotarciu na górę schodów bez problemu zejść z krzesełka. Dzięki temu całą trasę można pokonać bezpiecznie, nie narażając się na upadek z krzesełka. Modele, które posiadają taką opcję, to opcjonalnie Otolift Modul Air, Access Homeglide oraz Otolift Two. Nie jest to funkcja, w którą wszystkie krzesełka są z reguły wyposażone, także przed wybraniem modelu warto dopytać o możliwość wyboru automatycznego obracania siedziska. Zapewni ona komfort oraz zadba o bezpieczeństwo podczas zsiadania.

automatyczne obkręcanie krzesełka schodowego

Bezpieczeństwo krzesełek schodowych – pasy bezpieczeństwa

Oprócz automatycznego zatrzymywania krzesełka oraz obracania siedziska, istnieje trzecia bardzo przydatna funkcja – montowane w krzesełkach schodowych pasy bezpieczeństwa. Zapinane przy siedzisku pozwalają na to, aby stabilnie pokonać dystans pomiędzy kondygnacjami. Zapięcie pasów bezpieczeństwa uchroni przed upadkiem osoby, które mają problem z równowagą. Dzięki temu przejazd staje się stabilny i całkowicie niezagrożony. Użytkownik może usiąść w krzesełku i bezstresowo przemieścić się między piętrami domu czy bloku.

pasy bezpieczeństwa w krzesełkach na schody dla niepełnosprawnych

Krzesełka na schody dla niepełnosprawnych i starszych doskonale ułatwiają pokonanie bariery architektonicznej w postaci schodów. Decydując się na instalację takiego urządzenia, należy zwrócić uwagę na to, w jakie funkcje jest ono wyposażone. Pasy bezpieczeństwa zapewnią stabilność użytkownika, czujniki wykrywające przeszkody zapobiegną wciągnięciu przedmiotów, z kolei automatycznie obracane siedzisko ułatwi wysiadanie z krzesełka. Dzięki takim zabezpieczeniom możemy spokojnie zainstalować krzesełko w domu i nie martwić się o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.